Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest uvede od 17. do 25. března deset filmů s českou účastí a pozve zájemce na výstavu reprodukcí kreseb polské filmové legendy Andrzeje Wajdy, který 6. března oslaví devadesátiny. Mluvčí přehlídky Martina Chvojka Reková řekla, že k avizovaným osmi titulům s českou účastí v programu přibude i právě dokončený česko-rakouský snímek Menandros & Thaïs režisérů Antonína Šilara a Ondřeje Cikána a česká předpremiéra filmu Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava.
"Od 2. března zveřejníme na stránkách festivalu kompletní program. Ještě do 9. března je však možné zakoupit lístky jen na sekci Culinary Cinema, která ochutnávku gastronomických specialit spoji s projekcemi tematicky vhodně zvolených snímků," uvedla mluvčí. Wajdova výstava bude instalována v prostorách multiplexu CineStar Praha-Anděl.
Filmař, který byl na Febiofestu oceněn v roce 2014 Kristiánem za přínos světové kinematografii, původně studoval Akademii výtvarných umění v Krakově, ale po třech letech "zběhl" na lodžskou filmovou školu. Láska k výtvarnému umění mu však zůstala.
"I u nás se najdou filmaři odvážně a invenčně kombinující historii a mytologii se současností. Nebojí se experimentovat a nesnaží se natočit hezký český film pro každého, jak je tomu v poslední době zvykem," komentovala programová ředitelka Hana Cielová vznik filmu Menandros & Thaïs. Tento experimentální dobrodružný film vychází ze stejnojmenné románové předlohy Ondřeje Cikána, jež je dle autorových slov nejdivočejším antickým milostným románem všech dob. Dívka je během své svatby unesena piráty a z jejího snoubence se stává krvežíznivý mstitel, který se vydává hledat svou lásku do surrealistického světa skythských kovbojů, trpaslíků na drogách a podvodních příšer.
Režiséři kombinují motivy starořeckých dobrodružných románů s nešvary současné společnosti a vytvářejí antickou road movie.
"Jde o dílo, které vzniklo s minimálními prostředky, zato však s obrovským nasazením a nadšením. V tomto případě platí, že kde jsou nápady, není potřeba tolik peněz," dodal její kolega Štefan Uhrík. Film vznikl v produkci rakousko-české umělecké skupiny Die Gruppe, koprodukovala ho FAMU a mimo jiné i Nutprodukce, společnost tvůrců minisérie Hořící keř.
Dalším zajímavým počinem domácích filmařů je film Petra Václava Nikdy nejsme sami, který byl doposud uveden jen na Berlinale, odkud si přivezl diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiel v sekci Forum. Václav ve svém novém dramatu o současné době a z prostředí českého pohraničí rozvíjí témata svých předchozích filmů a také spolupráci s jejich hereckými představiteli, jako jsou Karel Roden, Lenka Vlasáková nebo Klaudia Dudová z jeho posledního úspěšného filmu Cesta ven.