Film Požár na moři nabízí jiný pohled na uprchlickou krizi

Kultura
14. 10. 2016 19:20
Film Požár na moři nabízí jiný pohled na uprchlickou krizi.
Film Požár na moři nabízí jiný pohled na uprchlickou krizi.

Vítězný film 66. ročníku filmového festivalu Berlinale s názvem Fuocoammare: Požár na moři přináší jiný pohled na uprchlickou krizi než běžné reportáže. Italský režisér Gianfranco Rosi sleduje humanitární katastrofu skrze portrét malého chlapce žijícího na ostrova Lampedusa, jenž je tranzitním místem tisíců migrantů. Snímek, který bude reprezentovat Itálii v boji o Oscara, uvede distribuční společnost Artcam do českých kin 3. listopadu.

"Letošní rok byl plný rozmanitých filmů. Ale ohromila nás mimořádná velikost jednoho snímku, který spojuje politické stanovisko s uměním. To je srdce Berlinale, o to tady jde," uvedla při předávání ceny Rosimu předsedkyně festivalové poroty v Berlíně Meryl Streepová. Film se stal nejlépe hodnoceným snímkem Berlinale 2016, v prestižní anketě zveřejňované v průběhu festivalu v časopise Screen mu porota složená z mezinárodních filmových kritiků udělila nejvyšší hodnocení.

Záběry záchrany uprchlíků včetně přenášení mrtvých těl režisér Rosi postavil vedle zachycení nelehkého života obyvatel Lampedusy. Ostrované jsou nedobrovolnými svědky utrpení tisíců lidí, kteří se snaží dostat z Afriky na přetížených malých plavidlech. Rosi v dokumentu nezaujímá zřetelné stanovisko, jeho obrazy ovšem hovoří o malé činnosti zodpovědných evropských institucí i krutosti pašeráků lidí.

Rosi přijel na Lampedusu na podzim roku 2014 natočit desetiminutový film, který by představil ostrov a migrační krizi z jiného podhledu, než je prezentovaný v médiích a projevech politiků. Stěžejní pro něho bylo setkání s doktorem Pietrem Bartolem, který byl jediným doktorem na ostrově a který byl přítomen u přistání každé lodi se zachráněnými uprchlíky během posledních třiceti let.

"Ohledával jsem mrtvých uprchlíků až příliš, mám noční můry a v duši pusto jako v jámě," líčí ve filmu doktor rozhodující o tom, kdo skončí v nemocnici, koho pošlou do detenčního centra a kdo je mrtvý.

"Když mi doktor Bartolo ukazoval srdcervoucí fotky, abych na vlastní oči viděl realitu migrační krize, pochopil jsem, že musím z desetiminutového dokumentu, který mě poslali natočit, udělat celovečerní film," řekl Rosi.

Gianfranco Rosi se po studiu na italské univerzitě se v roce 1985 přestěhoval do New Yorku, kde absolvoval na Newyorské filmové škole. V Indii produkoval a režíroval svůj první dokumentární film Boatman, který získal Velkou cenu poroty za nejlepší dokumentární film na festivalu v Sundance 1994.

Autor: ČTK Foto: , CSFD.cz, youtube

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ