V areálu filmových ateliérů otevřeli expozici Filmový uzel Zlín, která nabízí interaktivní výstavy, tvůrčí dílny pro veřejnost i profesionální zázemí pro výrobu animovaných filmů. Filmová tvorba má ve Zlíně tradici, letos si připomíná 80 let od založení ateliérů. V sobotu byla v areálu ateliérů otevřena i stálá expozice Kabinetu filmové historie zlínských ateliérů a festivalu.
"Filmový uzel Zlín je určen pro širokou veřejnost a všechny věkové kategorie si zde najdou svůj objekt zájmu. Dětem je vyhrazeno především čtvrté patro. Ti starší si přijdou na své i v ostatních prostorách, kde se dozví o historii kudlovských atelierů a hlavních osobnostech, které ji tvořily," uvedla Svěráková.
Nedělní otevření bylo věnováno prasátku Lojzíkovi, což je nová animovaná série pro děti, která vzniká ve Filmovém uzlu Zlín. Malí i velcí návštěvníci se mohou zúčastnit animačních a tvořivých dílen, vyzkouší si plackování nebo si Lojzíka mohou nakreslit. Kromě toho si návštěvníci rovněž poslechnou pohádku o prasátku Lojzíkovi, a to při autorských čtení.
Podle umělecké ředitelky Zuzany Bahulové je Filmový uzel Zlín centrem, které podporuje tvořivost, popularizuje animovanou tvorbu a zároveň odkazuje na historii. "Našim cílem je především nadchnout děti pro animovanou tvorbu, která byla v posledních letech v pozadí," doplnila Bahulová s tím, že Filmový uzel Zlín hodlá podporovat nastupující generaci talentovaných tvůrců. Konat se zde budou i přednášky, exkurze, animační dílny i příměstské tábory.
Filmový uzel Zlín připravil bohatý doprovodný program i na nadcházející týden, kdy se ve Zlíně koná mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. V úterý 31. května se v areálu filmových ateliérů uskuteční den otevřených dveří. Pro návštěvníky Filmového uzlu Zlín jsou připraveny komentované prohlídky a autogramiáda Ludmily Zemanové, dcery režiséra a výtvarníka Karla Zemana. Ve čtvrtek 2. června bude křest publikace Ateliér Hermíny Týrlové. Bližší informace lze nalézt na webu www.filmovyuzel.cz.
Počátky filmové tvorby ve Zlíně jsou spojeny s rozvojem obuvnického koncernu Baťa a jeho potřebou propagace. Vedení závodů pro tento účel zvolilo film, do Zlína se v polovině 30. let minulého století stěhovali filmaři z Prahy, například režisér Elmar Klos, producent Ladislav Kolda či fotograf, střihač a kameraman Alexandr Hackenschmied.
Připojil se k nim učitel Jaroslav Novotný, zakladatel tvorby školního filmu, který byl po válce pověřen vedením zestátněných ateliérů. V ateliérech začaly vznikat kromě reklamních filmů i snímky dokumentární a instruktážní, školní i cestopisné, první pokusy o filmy kreslené. Za 80 let existence ateliérů v nich bylo vyrobeno téměř 1800 filmových titulů.