Filmy z karlovarského festivalu jdou do kin

Kultura
12. 7. 2013 13:15
Režisérka Alice Nellis si za snímek Revival odvezla z Karlových Varů diváckou cenu.
Režisérka Alice Nellis si za snímek Revival odvezla z Karlových Varů diváckou cenu.

Řada filmů, které se promítaly na letošním 48. ročníku karlovarského festivalu, se objeví i v kinech. Zatím jde o dvanáct titulů. Už 4. července měla distribuční premiéru Gondryho adaptace Vianova románu Pěna dní, která přehlídku zahajovala.

Ve čtvrtek vstoupila do kin tragikomedie Alice Nellis Revival, odměněná Cenou diváků, a také dánský snímek Únos Tobiase Lindholma. Čerpá ze skutečných událostí let 2007 a 2008, kdy byly dvě dánské nákladní lodě přepadeny somálskými piráty. Příští týden to bude výpravný snímek Liberace! Stevena Soderbergha s vynikajícím Michaelem Douglasem v titulní roli v Česku neznámého amerického baviče, showmana a klavíristy z 50. až 70. let.

Ve čtvrtek 25. července bude mít distribuční premiéru pohádkově laděné Tango libre belgického režiséra Frédérika Fonteynea, který za něj na MFF v Benátkách získal Zvláštní cenu poroty. Začátkem srpna se po uvedení ve Varech a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti objeví především v artových kinech digitalizovaná kopie filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. Kronika moravské vesnice let 1945 až 1958 vznikla ze životních osudů režisérových sousedů z rodného městečka Kelč na Vsetínsku. V kinech ji v době počínající normalizace zhlédlo od července do září 1969 1,2 milionu diváků. Film, ve kterém exceloval Radoslav Brzobohatý, skončil v trezoru, předtím získal v Cannes cenu za režii.

Po 22. srpnu budou moci filmoví fanoušci zjistit, jak se Janu Hřebejkovi podařil snímek Líbánky, závěr volné trilogie zahájené Kawasakiho růží a rozvinuté v Nevinnosti. Mezinárodní porota v čele s Agnieszkou Hollandovou Hřebejkovi udělila Cenu za režii.

Rumunsko, Bosna a jiné

V září vstoupí do distribuce norský Útěk režiséra Roara Uthauga, který pro karlovarský festival vybrali kritici časopisu Variety. Adrenalinový kostýmní příběh ze středověku se v jednom vymyká pravidlům žánru: kladný hrdina i jeho protipól jsou postavy rodu ženského. Současně se na plátna kin dostane provokativní snímek Françoise Ozona s názvem Jen 17. Je příběhem studentky, která se po své první sexuální zkušenosti o prázdninách začne po návratu do Paříže za peníze scházet se staršími muži.

Objeví se rovněž vítězný film letošního Berlinale - Pozice dítěte rumunského režiséra Calina Petera Netzera. Psychologicky detailně propracované, výtečně napsané a skvostně zahrané drama o patologickém vztahu matky a syna získalo na letošním Berlinale Zlatého medvěda.

V říjnu bude mít distribuční premiéru sociálně laděné drama Zázrak Juraje Lehotského, které získalo Zvláštní uznání v soutěžní sekci Na východ od Západu, a dokumentaristicky laděný snímek, kritizující narušené morální horizonty v současné Bosně, Epizoda ze života sběrače železa. Režisér Danis Tanović byl ze něj oceněn na Berlinale.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Herec Robert De Niro získal v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu

Kultura
13. 5. 2025
Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ