Komik, rocker a dabér Jack Black (45) má nabitou sezonu: letos je k vidění ve dvou seriálech a dvou filmech. Na tiskovce v hotelu Four Seasons v Beverly Hills se hned zajímal o možnost koncertovat v Praze. "Jsem asi jediný člověk v Hollywoodu, který tam ještě nebyl. Zařiďte to," řekl.
Pokusím se, nic neslibuji, ale slyšel jsem, že nerad cestujete a vyhýbáte se turistice. Jak byste to zvládl?
Jestli myslíte klasickou turistiku a chodíte po památkách, tak to fakt nemusím. Ale miluju, když můžu objevovat svět na vlastní triko. K tomu mám příležitost jen během koncertů. Ostatně právě jsem se vrátil z vystoupení v Norsku.
Je příjemnější hrát ve filmu, nebo rockovat na pódiu?
Když jsem na pódiu, připadám si jako nový člověk. Přijedu do města, vejdu do hotelu, prohlédnu si pokoj a zjistím, že vypadá jako všechny ostatní. Uteču do ulic. Koncert naštěstí trvá jen dvě hodiny, takže si památky a místní lidi dokážu prostudovat. To je moje nejlepší představa cestování. Jinak dovolené nesnáším, nemám rád pocit, že musím někam jet, abych si "odpočinul". Ztrácím tím čas. Ale když někam přijedu zvědavý, můžu objevovat jiné kultury a čerpat z toho energii pro vlastní život.
Jiným kulturám hrozí zničení celosvětovým konfliktem, o němž se vypráví v černohumorném seriálu Krize, kde právě hrajete. Jaké pro vás je dělat si veřejně legraci z mezinárodního napětí?
Nikdy jsem neměl pocit, že musím dodržovat hranice politické korektnosti. A proto jsem se nebál coby koproducent požádat scenáristy, aby se nebáli je překračovat. Ale zároveň přiznávám, že dělat politickou satiru ve stresujících podmínkách současného dění ve světě není jednoduché.
Skutečně jste Krizi natáčeli v Pákistánu? Scény, které se tam odehrávají, vypadají velice přesvědčivě.
(Smích) Jasně že ne. Všechno se točilo v Hollywoodu. Jsem rád, že to působí, jako bychom byli v Pákistánu, ale seděli jsme doma na zadku.
V jedné scéně vás mučí metodou waterboardingu, která se používala při americké invazi do Afghánistánu a Iráku. Bylo to pro vás náročné?
Nebyla to žádná legrace. Naštěstí jsem měl na nose namontované zařízení, díky kterému se mi do něj voda nemohla dostat. Přesto to bylo dost strašidelné. Je to dokonale vymyšlená tortura. Už jen za to, že jsem ji podstoupil, bych měl dostat nějakou cenu.
Krize vzniká v produkci kabelovky HBO, jež dává šanci projektům, které by pod méně osvíceným vedením nebyly realizovány. Řada režisérů a herců fandí odklonu filmového průmyslu z kin do televizí. Proč?
Práce pro kabelovky, jako je HBO, je vítězná kombinace: máte tam tvůrčí svobodu, možnost improvizace a absenci cenzury. Politici ani peníze by na tamní tvorbu neměli mít vliv. Nedávno byl na HBO uveden dokument o scientologii. Nadchl mě tím, že se dokázal postavit miliardářským představám o tom, jak bychom se všichni měli chovat.
Řekl byste, že Krize je seriál pro mužské publikum? Představujete v něm jakéhosi nepovedeného Jamese Bonda, "huliče" na americkém velvyslanectví v Islámábádu...
Jen si počkejte na další díly. Zamiluju se, konflikt kolem postav se znásobuje. Zvládáme to, jak se dá, každý z nás se v Krizi zuby nehty snaží, aby zabránil třetí světové válce.
Měl jste ke své roli státního úředníka Alexe Talbota nějaké připomínky, co se týče vašich osobních politických názorů?
Jsem liberální demokrat. Ale tuhle roli jsem si představoval bez stranických příslušností.
Co pro vás tedy bylo hlavní motivací, že jste roli Talbota přijal?
Peter Sellers a doba konfliktu mezi USA a SSSR během studené války, který ve filmu Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu řešil režisér Stanley Kubrick. Dnes stejně jako tehdy musíme řešit otázky domácí bezpečnosti se všemi pozitivy i negativy. Na nejvyšších úrovních státní správy dochází k velkým lidským chybám. A mně připadalo, že tohle téma je v současném filmu nedostatečně zastoupeno.
Jak jste říkal, HBO není omezena cenzurou. Před kamerou tam můžete mluvit sprostě, ukazovat nahotu, a to i mužskou... Užíval jste si to a vymýšlel vtípky, jak "odbourat" štáb?
Nebyl na to čas. Sám bych si to přál. Chtěl jsem něco provést kolegovi Timu Robbinsovi, ale nic mě nenapadlo. Teď mě to bude mrzet celý život (smích).
Jsou nějaké postavy, které byste si rád zahrál?
Většinou hraju blbečky, které nikdo nemá rád. Rád bych se propracoval do vyšší kategorie, zahrát si někoho, kdo je ředitel velké korporace, politik a zároveň hajzl.
Co vás čeká, až odezní Krize?
Návštěva Prahy, pokud mě konečně pozvete (smích). Jinak mě ještě letos můžete vidět a slyšet ve filmech D-Train a Husí kůže, příští rok by měly následovat snímky Kung Fu Panda 3 a muzikál Frank or Francis.