Hořící keř jasně opanoval České lvy. Získal jich jedenáct

Kultura
22. 2. 2014 22:02
Režisérka snímku Agnieszka Hollandová (vlevo) a Tatiana Pauhofová, jež ztvárnila jednu z hlavních rolí.
Režisérka snímku Agnieszka Hollandová (vlevo) a Tatiana Pauhofová, jež ztvárnila jednu z hlavních rolí.

Film Hořící keř Agnieszky Hollandové získal 11 Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář. Nejlepším dokumentem jsou Šmejdi Sylvie Dymákové. Drama Zdeňka Tyce Jako nikdy získalo dvě a Taušovi Klauni jednu sošku.

Anketa:

Viděli jste film Hořící keř?

Držitelem výroční ceny za mimořádný přínos české kinematografii je spisovatel a scenárista Vladimír Körner. Slavnostní večer předávání výročních cen České filmové a televizní akademie se uskutečnil v pražském Rudolfinu.

Za herecké výkony v hlavní roli byli Českými lvy oceněni Petra Špalková a Jiří Schmitzer - oba zazářili v psychologickém dramatu Jako nikdy. České lvy za výkony ve vedlejších rolích získali Jaroslava Pokorná (Hořící keř) a Jiří Lábus (Klauni). Ceny ČFTA se tak v podstatě kryly s Cenami české filmové kritiky vyhlášenými už koncem ledna.

Petra Špalková dostala Českého lva za nejlepší herecký výkon. Hrála ve filmu Jako nikdy.Bylo to poprvé ve dvacetileté historii Českých lvů, co akademie převzala po rozchodu s producentem Petrem Vachlerem tento večer do své režie. "Víc prostoru dostanou při předávání herci, herečky a nominované filmy na úkor estrádní zábavy a sponzorských vzkazů," řekl při přípravách ceremoniálu člen prezidia ČFTA Jan Svěrák. O jeho hladký průběh se v přímém přenosu České televize staral moderátor Marek Eben.

O přízeň akademiků se ucházelo 29 celovečerních hraných a animovaných filmů, uvedených do distribuce v roce 2013. V nominacích se jich objevilo patnáct, nejvíc nominací - 14 - jich měl Hořící keř. Nakonec se ve finále ozvaly názvy jen tří z nich. Šmejdi Sylvie Dymákové zvítězili v konkurenci 17 celovečerních dokumentů. Nová byla i fyzická podoba ocenění. Tradiční lev nezmizel, je však menší a ukrytý ve skleněném kuželu podle návrhu výtvarníka Jakuba Berdycha ze studia Qubus. Hotová soška je 25 centimetrů vysoká a váží kolem 2,5 kilogramu; je o osm centimetrů menší a kilogram lehčí.

Herečka Jaroslava Pokorná převzala Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli.Hollandová, režisérka vítězného snímku, který vypráví o činu Jana Palacha a událostech, jež po jeho upálení se následovaly, se slavnostního vyhlašování neúčastnila. Její poděkování ale v Rudolfinu zaznělo z videozáznamu. "Jsem velmi šťastná, že jsem mohla ten příběh odvyprávět, je důležitý nejen pro Čechy a Slováky, ale i pro mě osobně," řekla a poděkovala všem lidem, kteří odevzdávají svůj život pro svobodu a lidská práva. "Třeba dnes, vedle nás na kyjevském Majdanu," dodala v souvislosti s děním na Ukrajině.

Letos ubylo vyhlášení divácky nejúspěšnějšího filmu, který v podstatě nahradila cena filmových fanoušků udělovaná ve spolupráci s portálem csfd.cz. I tuto cenu získal Hořící keř.

Cena Magnesia za nejlepší studentský film byla zachována; odnesl si ji režisér Jakub Kouřil za krátký animovaný snímek Malý Cousteau.

"Fakt jsem to nečekala," řekla režisérka vítězných Šmejdů Sylvie Dymáková. Témat pro další projekty prý má v hlavě moc. "Šmejdi nebyli plánovaný film, vznikli naprosto spontánně sami, až plíživě. A pokud má vzniknout něco dalšího, tak se to prostě ukáže časem," dodala šťastná režisérka, která prý při natáčení "cestou" přibrala spoustu dalších spolupracovníků.

 

Přehled držitelů filmových cen Český lev 2013:

    Nejlepší film:   Hořící keř

    Nejlepší režie:   Agnieszka Hollandová (Hořící keř)

    Mužský herecký výkon v hlavní roli:   Jiří Schmitzer (Jako nikdy)

    Ženský herecký výkon v hlavní roli:   Petra Špalková (Jako nikdy)

    Mužský herecký výkon ve vedlejší roli:   Jiří Lábus (Klauni)

    Ženský herecký výkon ve vedlejší roli:   Jaroslava Pokorná (Hořící keř)

    Nejlepší scénář:   Štěpán Hulík (Hořící keř)

    Nejlepší kamera:   Martin Štrba (Hořící keř)

    Nejlepší hudba:   Antoni Komasa-Lazarkiewicz (Hořící keř)

    Nejlepší střih:   Pavel Hrdlička (Hořící keř)

    Nejlepší zvuk:   Petr Čechák, Marek Hart (Hořící keř)

    Nejlepší dokument:   Šmejdi (režie Silvie Dymáková)

    Nejlepší filmová scénografie:   Milan Býček (Hořící keř)

    Nejlepší kostýmy:   Katarína Hollá (Hořící keř)

    Nejlepší masky:   Zdeněk Klika (Hořící keř)

    Mimořádný přínos české kinematografii:   scenárista Vladimír Körner

    Nejlepší filmový plakát:   Dušan Martinček a agentura 2FRESH (Hořící keř)

    Cena filmových fanoušků:   Hořící keř

    Cena MAGNESIA za nejlepší studentský film:   Malý Cousteau - režie Jakub Kouřil

 

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK , Fiala Břetislav, csfd.cz

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ