Jack Reacher: Nevracej se

Kultura
23. 10. 2016 17:00
Herec Tom Cruise ve filmu Jack Reacher: Nevracej se
Herec Tom Cruise ve filmu Jack Reacher: Nevracej se

Fenomén Jacka Reachera, který se zrodil v hlavě spisovatele Jima Granta, vystupujícího pod jménem Lee Child, již obsáhl dvacet knih (všechny vyšly v češtině), ještě letos se chystá jedenadvacátá. Bylo jen otázkou času, kdy si napínavých thrillerů všimnou filmaři. Poprvé se tak stalo roku 2012, nyní přišlo na řadu pokračování. A je to stylová jízda.

Pravda, v knihách je hlavní hrdina Jack Reacher dvoumetrový svalovec mladší čtyřiceti let, ve filmech jej ztvárnil čtyřiapadesátiletý Tom Cruise, jenž svými 170 centimetry aspiruje leda na titul nejvyššího z hobitů, ale to vůbec ničemu nevadí. Cruise je totiž v plné formě, muskulaturu nemá špatnou, cynické hlášky cedí jednu za druhou, a dokonce je ve své dojemné snaze vypadat drsně celkem přesvědčivý. Zapněte si proto při usednutí do sedaček kinosálů bezpečnostní pásy, našlapaná akční jízda začíná.

Řešitel problémů

Někdejší major americké vojenské policie Jack Reacher řeší zločiny s armádní příchutí a nejčastěji se jeho nekonvenční metody prakticky uplatňují ve chvíli, kdy je oficiální přístup příliš zdlouhavý. Takový je i případ majorky Susan Turnerové (Cobie Smuldersová), která je po vraždě jejích dvou lidí v Afghánistánu nečekaně zatčena pro špionáž. Reacher ji musí nejen očistit, ale především dostat z vězení, kde její život není v bezpečí. Kolem se totiž motá špičkový tým zabijáků a likviduje každého, kdo má s případem něco dočinění. V podezření se ocitá sám Reacher, ale to mu vážně nevadí. Horší je to, že nejelitnější ze zabijáků (Patrick Heusinger) chce odstranit nejen jeho a Turnerovou, ale i Reacherovu údajnou dceru Samanthu (Danika Yaroshová)...

Jack Reacher: Nevracej se je typicky béčková akční zběsilost plná přestřelek, honiček, výbuchů a pěstních soubojů. A že je na co se koukat. Všech 116 minut stopáže frčí ve zběsilém tempu, divák nedostane ani chviličku na oddech a sleduje klasický akčňák s nádechem starých dobrých časů osmdesátých let, kdy se s násilím nešetřilo a testosteronem našlapaní hrdinové byli dětem za vzory. I když tu proběhla snaha o aktualizaci, významné role patří ženským hrdinkám, nikdo nezůstane na pochybách, že hlavní roli mají a za každých okolností budou mít chlapi. Přes to nejede vlak.

Zběsilá akční jízda

Zpočátku sází režisér Edward Zwick (autor třeba Legendy o vášni, Stavu obležení nebo Krvavého diamantu, s Tomem Cruisem pracoval na Posledním samurajovi) především na potvrzování Reacherovy drsnosti. Občas je to až komické, vede to ke značné dějové zkratkovitosti a detaily jako Cruiseovo proražení okna u auta holou pěstí probouzejí spíš smích, ale do filmu to celkově zapadá. Tato první polovina filmu je také výrazně nahláškovanější, to nejlepší scenárista samozřejmě schoval pro Cruise. Druhá půlka se (vedle další porce akce) spíš věnuje vztahu mezi Reacherem a jeho nově objevenou dcerou a je trošku jiná, možná i lepší. A dohromady je to po čertech zábavné.

Nechápejte mě špatně: samozřejmě že Jack Reacher: Nevracej se je typický akční film, stvořený právě jen pro přehlídku akce. A se vším, co k tomu patří: idiotským chováním vedlejších postav, spoustou klišé v dialozích, v zásadě byste děj mohli odvyprávět do konce zhruba po prvních patnácti minutách. Ale vůbec to nehraje roli. Hlavní je, aby divák vypl mozek a bavil se - a na to je Reacherovo druhé zfilmované dobrodružství ideální. Snímek ovšem není tak moc bezduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát: příběh je vymyšlený dobře a třeba napínavé finále s rozuzlením obří korupce v armádě se obejde bez přehypovaných efektů.

Slušný ansámbl

O Tomu Cruiseovi už byla řeč a o překvapení, že ve svém věku ještě přesvědčivě utáhl charismatického akčního hrdinu, také (a kromě jedné scény v závěru si odpustil svůj typický široký úsměv, což bylo jen dobře). Hodně povedeně se se svou fyzickou rolí hlavního padoucha beze jména vypořádal také Patrick Heusinger, který svého vrahouna obohatil o špetku psychopatie a svou první větší filmovou roli zvládl výborně. Podobně se s první zajímavější hereckou příležitostí vypořádala i Danika Yaroshová, celkem nevýrazná dívka nordického typu. Ovšem jestli někde tvůrci ustřelili, bylo to obsazení Cobie Smuldersové. Jako elegantní a nalíčená Robin v Jak jsem poznal vaši matku je okouzlující, coby armádní majorka nehezká a zoufale nepřesvědčivá, nedá se jí věřit snad jediný zlý pohled. Nemůže holt vyjít všechno.

Uvidíme, zda čas a věk dovolí Tomu Cruiseovi vystřihnout Reachera i potřetí, osobně bych si to ale moc přál. Zatímco první film byl napínavým thrillerem, druhý už je místy až komediálním akčňákem, mohlo by být zajímavé zjistit, co bude dál. Zwick totiž režii třímá v rukou pevně, skvěle dopadl i konec mezi hlavními postavami (tady by byla velká škoda spoilerovat), a při vědomí všech chyb a chybiček jde o výbornou zábavu. A čekáme snad od akčních výplachů něco jiného?

Autor: David LanczFoto: , Youtube

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ