Sílící netolerance a rasismus v české společnosti je tématem letošního ročníku festivalu Jeden svět, jehož brněnská část potrvá od pondělí 18. března do úterý 26. března. Pořadatelé nabídnou Brňanům 66 projekcí dokumentárních filmů o lidských právech. Dějištěm přehlídky je šest projekčních míst včetně Kabinetu múz v Sukově ulici, kam festival zavítal poprvé.
Mottem přehlídky je letos provokativní otázka "Bojíte se snášet?" Pořadatelé ze společnosti Člověk v tísni chtějí upozornit na nebezpečné tendence ve společnosti. Ačkoliv je Česko etnicky homogenní zemí, dokážou si Češi mezi sebou nacházet dost příležitostí k diskriminaci a vzájemnému vymezování, tvrdí organizátoři.
Kromě filmů nabízí přehlídka doprovodný program v podobě výstav a diskusí s režiséry, protagonisty dokumentů a odborníky na různá témata či státy. Náměty promítaných dokumentů sahají od atmosféry v multikulturním Norsku po teroristickém činu Anderse Breivika až po historické příčiny vyhrocené situace na Šluknovsku."Filmovou mozaiku doplní drama útěku severokorejské rodiny, pašování diamantů z Afriky, pozadí proputinovské mládežnické organizace, příběh indické dívky zavřené až do svatby v domácím vězení, politická korupce na Slovensku či příběh surfařů, kteří se rozhodli přečkat zimu na norské pláži za polárním kruhem," uvedla koordinátorka brněnské části festivalu Kateřina Petrášová.
Hlavní blok festivalu hostila tradičně Praha. Cenu za nejlepší film tam získal snímek Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, který rekonstruuje tragické události v Indonésii 60. let. Patnáctý ročník festivalu se z hlavního města postupně přesune do čtyř desítek dalších míst v Čechách i na Moravě.
Jeden svět zavítal do Brna, nabízí šest projekčních míst
Kultura
18. 3. 2013 17:40
Polská režisérka Lidia Duda získala v pražské etapě festivalu Jeden svět ocenění za nejlepší režii.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Kříž Kryštof, Vondrouš Roman