Král Šumavy má převádět v novém filmu. Filmaři cítí hit

Kultura
7. 2. 2013 17:08
Snímek Král Šumavy z roku 1959.
Snímek Král Šumavy z roku 1959.

Legendární postava Krále Šumavy, který po roce 1948 pomáhal lidem opouštět nesvobodné Československo přes šumavské lesy a rašeliniště, by mohla dostat novou filmovou podobu. Snímek se připravuje podle životopisného románu, který o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi napsal David Jan Žák a který loni vydalo nakladatelství Labyrint. O látku má zájem několik českých producentů a režisérů.

"Do konce února se povedou jednání se zájemci o zfilmování, do té doby jména nechceme zveřejnit," řekl majitel nakladatelství Labyrint Joachim Dvořák. Mezi zájemci jsou podle něj velmi známá jména. "Protože již máme zkušenosti z předchozích filmových adaptací našich knih (Grandhotel, Alois Nebel), věřím, že budeme mít šťastnou ruku a vybereme správný tým. Finální rozhodnutí bude pochopitelně na panu Žákovi," doplnil Dvořák. Zpracování Hasilových osudů si podle něj o zfilmování samo říká.

Žákova kniha se loni zařadila mezi nejčtenější české tituly. Po několika dotiscích se prodalo celkem přes 13 tisíc výtisků. Tento týden titul vyšel také jako e-kniha. Spisovatel a novinář Žák věnoval studiu archivních pramenů i rozhovorům s pamětníky pět let. Cenné informace získal přímo od Josefa Hasila, který od poloviny 50. let žije v USA. Pokusil se ukázat skutečnou podobu Krále Šumavy, jehož většina čtenářů zná pouze ze stejnojmenného filmu Karla Kachyni z roku 1959.

Film si i přes jednoznačnou politickou ideologizaci příběhu našel početné diváky, jen v kinech jej viděly více než čtyři miliony lidí. Diváckou oblibu zaznamenal pro své westernově dobrodružné ztvárnění v přitažlivé šumavské krajině. Atmosféru zručně natočeného filmu oceňují fanoušci i dnes - v populární webové Česko-Slovenské filmové databázi má od nich 72 procent.

Josef Hasil, kterého jako Krále Šumavy označovala ve svých materiálech Státní bezpečnost, se narodil v roce 1924 na Šumavě. Za druhé světové války byl nuceně nasazen v Pasově, v březnu 1945 utekl do Čech a do konce války se skrýval v jeskyni a dělal spojku u partyzánů. Po válce nejprve pomáhal střežit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, po únoru 1948 se stal obávaným soupeřem komunistické diktatury.

Koncem roku 1948 byl zatčen a za zločin úkladů proti republice ho odsoudil nechvalně známý soudce a prokurátor Karel Vaš k devíti letům vězení. Po půl roce se Hasilovi podařilo utéct a za dramatických okolností se dostal na Západ. Pracoval pro americké zpravodajské služby a pokračoval v převádění přes hranice. V roce 1954 odjel do USA. Přestal působit jako agent a pracoval v různých profesích. V roce 2001 mu prezident Václav Havel udělil Medaili Za hrdinství.

Autor: ČTK Foto: ČTK , www.csfd.cz

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ