Newyorské Muzeum moderního umění (MoMA) zahajuje reprezentativní přehlídku československé kinematografie, která představí divákům kultovní snímky z let 1927 až 1943. Muzeum ke zvolenému období uvádí, že takzvaná československá nová vlna reprezentovaná například Milošem Formanem je všeobecně známá, ale že filmová tvorba v meziválečném Československu a i během druhé světové války byla mimořádná, proto stojí za představení.
Přehlídka nazvaná Extáze a ironie: Český film 1927-1943 potrvá do 23. dubna. Na návštěvníky čeká čtrnáct filmů, mimo jiné avantgardní film režiséra Gustava Machatého z roku 1929 Erotikon nebo o rok později natočený snímek Karla Antona Tonka Šibenice.
Chybět nebude ani Machatého slavné poetické drama Extase z roku 1932, digitálně zrestaurovaná protinacistická alegorie Huga Haase Bílá nemoc z roku 1937 či filmy s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem ze 30. let Peníze nebo život a Svět patří nám. Nejnovějším snímkem přehlídky pak bude film Otakara Vávry Šťastnou cestu natočený v roce 1943.