Ministerstvo kultury eviduje 40 projektů, které žádají příspěvek v rámci podpory filmového průmyslu. Celková částka, kterou pro ně na takzvané filmové pobídky vyčlenilo, je 339 milionů korun, uvádí se na internetové stránce ministerstva.
Zamítnuto bylo 20 projektů žadatelů, kteří ministerstvo informovali, že jejich projekt se nebude v roce 2012 realizovat. Mezi zamítnutými projekty je také dalších 14 žádostí, na které už v rozpočtu programu pro letošní rok nejsou peníze. Jde o žádosti doručené po 9. únoru.
Ministerstvo kultury předloží do konce června vládě vyhodnocení programu podpory filmového průmyslu za loňský rok. Zároveň bude chtít, aby se rozpočet programu v letošním roce navýšil. Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) v březnu mluvila o tom, že by chtěla na pobídky filmařům pro letošek dalších 500 milionů korun.
"Ministerstvo obnoví přijímání nových žádostí v případě navýšení rozpočtu pro letošní rok a též v případě uvolnění prostředků od již evidovaných projektů pravděpodobně v polovině července tohoto roku," uvádí dále úřad na svém webu.
Program podpory filmového průmyslu v Česku funguje od roku 2010. Daná suma je součástí rozpočtu ministerstva kultury a filmové štáby z ní mohou žádat proplacení až 20 procent z peněz již utracených za natáčení v České republice v daném roce.
Pro letošní rok určených 300 milionů korun podle odborníků stačí sotva pro dva větší filmové projekty a zájem mají i menší evropské produkce. Celoroční částka se tak vyčerpá za dva měsíce. Loni proto Česká republika přišla podle České filmové komise o miliardu korun, kterou tu mohli utratit američtí filmaři při natáčení Smrtonosné pasti 5 s Brucem Willisem. Štáb se raději přesunul do Maďarska.
Lidé z oboru mluví jako o potřebné částce na pobídky o sumě blížící se ročně miliardě korun. Kritizují údajnou nesystematičnost pobídek, v prvním roce do nich šlo 250 milionů korun, loni a letos zatím shodně 300 milionů, avšak o sumě na každý rok se rozhoduje vždy až se státním rozpočtem. Situace prý rozhodování zahraničním štábům komplikuje, protože v jiných zemích vědí dopředu, o jak velké vratky půjde.