Za osudové pokládá scenárista Petr Jarchovský setkání s režisérem Janem Hřebejkem na Akademickém gymnáziu v Praze. V roce 1991 absolvoval FAMU, za dva roky vznikl podle jeho scénáře muzikál Šakalí léta. Tak začala spolupráce této režisérsko-scenáristické dvojice, na jejímž kontě je tucet snímků pro kina a řada televizních projektů. Zatím posledním je trilogie Zahradnictví, která se právě natáčí, řekl Jarchovský, který 6. října oslaví padesátiny.
"Tři scénáře vznikaly poměrně dlouho. Vycházel jsem z pamětí své rodiny, daleko více než dříve. Především jde o postavu mého dědečka, kterého v Pelíšcích ztvárnil Jiří Kodet. V mládí bojoval proti nacismu, vzápětí byl uvězněn, vrátil se jako válečný hrdina a následovaly další osudy na pozadí dramatických historických změn," uvedl scenárista. Premiéry v kinech budou v dubnu, v září a v listopadu 2017.
"Naší ambicí je, aby každý z nich obstál samostatně a spolu s dalšími vytvořil rodinnou ságu," řekl Jarchovský. Lišit se budou i žánrem - po milostném příběhu budou následovat drama s groteskními momenty a romantická komedie. Pak se objeví v televizi jako šestidílná série.
Když Jarchovský vzpomíná na školní léta, žasne, kde se u nich vzala ta dnešní pracovitost. "Jako studenti jsme byli spíše lajdáci," přiznává. Zajímala je i literatura, populární hudba a divadlo, důležitá je i kompatibilita jejich povah. "Jsem ve znamení Vah - a tak se vyvažuje ta Honzova drzost, ironičnost a tah na bránu s mým tlumícím elementem. Zatímco on chtěl být vždy filmařem, já raději četl a uvažoval o dráze učitele literatury a kreslení," dodal.
Když se změnila filmová distribuce, lidé přestali kupovat DVD, začali filmy stahovat na internetu a kinům ubyli diváci, začali se Jarchovský s Hřebejkem zabývat televizními projekty. "Přitom jsem se vždy snažil, abych nemusel podepisovat věci, pod které bych se podepsal nerad, nemusel se stydět. Nakonec co může humanitně vzdělaný člověk s uměleckou ambicí mít víc na paměti, než nerozšiřovat tu blbost, která nás zahlcuje z médií, z internetu, zkrátka odevšad. Nepodílet se na tom hloupnutí," řekl Jarchovský.
V mládí byl schopen psát do tří do rána, dnes přizpůsobuje rytmus rodině. "Ráno mám budíka a protože je doma klid, tak než se rodina vrátí z práce a ze škol, musím psát. Je to jako chodit do práce," podotkl. Potřebu vyprávět příběhy se podle něj nelze naučit, to musí mít člověk v sobě. Jako pedagog FAMU se ale domnívá, že řemeslu se naučit lze.
"Psaní pro film má specifika a ověřené metody. To mohu se svými studenty sdílet a předat jim své zkušenosti," dodal držitel dvou Českých lvů a osmi nominací. Filmy Musíme si pomáhat a Želary natočené podle jeho scénářů byly nominovány na Oscara.