Žádné velké drama, žádný nosný příběh se na letošním ročníku Americké filmové akademie nekonaly, sošky se mezi chudou nominační nabídkou rozdaly tak nějak plošně. Překvapením snad je jen vítězství černého koně, dramatu Argo, v hlavní kategorii a to, že Spielbergův Lincoln z dvanácti nominací proměnil jen dvě.
Lincoln se považoval za favorita nejen pro počet nominací, ale i proto, že Spielbergův státotvorný styl na akademiky zabírával (Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana...). Nyní se ale ukazuje, že točit neživotné, sošné monumenty přestává stačit. Lincoln tak vynesl hlavně (zaslouženou) cenu Danielu Day-Lewisovi za ztvárnění titulní postavy šestnáctého amerického prezidenta; umělec tak má jako jediný na světě tři Oscary za hlavní herecký výkon. Druhý "Lincolnův" Oscar je za výpravu.
Vítězné Argo je typickou konsensuální volbou. Drama podle skutečných událostí o záchraně amerických rukojmích z Íránu v roce 1979 je politické i odlehčené, zkrátka standardní hollywoodský popcorn, film, který by v silnějším ročníku neměl šanci; jde o stejnou situaci jaká u nás aktuálně nastala se snímkem Ve stínu. Argo má kromě triumfu v kategorii nejlepší film ještě Oscary za střih a adaptovaný scénář.
A teď k průšvihům. Čtyři sošky pro new-age kýč Anga Leeho Pí a jeho život včetně Oscara za nejlepší režii jsou neodpustitelné. Oscar za původní scénář pro Tarantinův infantilní jižanský western Nespoutaný Django je nepochopitelný; kolegyně Klára Kolářová větu "pro jistotu se většina fórků zopakuje, případně dovysvětlí, snad aby nikomu ta sranda neušla" psala o Troškových Babovřeskách, ale beze zbytku sedí právě i na "Djanga". A že sterilní Rebelka (který film od studia Pixar vlastně sterilní není?) porazí kouzelný, osobitý a starosvětsky animovaný snímek Tima Burtona Frankenweenie: Domácí mazlíček je vlastně smutně samozřejmé.