Patnáctihodinový dokument o vývoji filmu jde v září do kin

Kultura
7. 6. 2013 07:21
Ambicí tvůrců bylo vytvořit dokument, který by i v digitální době představil lidem některé drahokamy ze 117 let světového filmu.
Ambicí tvůrců bylo vytvořit dokument, který by i v digitální době představil lidem některé drahokamy ze 117 let světového filmu.

Celých šest let trvalo na čtyřech kontinentech natáčení patnáctihodinového dokumentárního projektu o vývoji kinematografie. Britský režisér Mark Cousins ho nazval Příběh filmu: Odysea. Poprvé byl v Česku uveden loni na MFF v Karlových Varech a pak na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Od 1. září ho uvede do českých kin distribuční společnost Europe Film.

Jedinečný dokument pojednává o historii filmu; od jeho vzniku, přes revoluci zvukového filmu a válečná léta až do současnosti. Režisér v něm dal slovo mnoha svým kolegům, z plátna promlouvají například Alexander Sokurov, Lars von Trier, Paul Schrader, Bernardo Bertolucci, Gus Van Sant, Claire Denisová, Jane Campionová, Claudia Cardinalová či Baz Luhrmann.

"Filmy jsou nyní multimilionovým, globálním a digitálním zábavním průmyslem. A jsou o penězích. Nebo snad ne?," ptá se Cousins, který si to nemyslí. Věří, že kino je o něčem jiném. O čem, to se snažil zjistit na celém světě, kde potkával úspěšné tvůrce a ptal se jich, co to film je, odkud se vzal a jak funguje.

Příběh filmu je adaptací jeho stejnojmenné knihy, která ukazuje, jak jsou filmaři ovlivněni historickými událostmi a svými kolegy. Cousins navštívil klíčová místa od Hollywoodu po Bombaj a popsal umělecký vývoj filmu v Rusku, Japonsku, Německu, Francii, Itálii, Británii, Skandinávii, USA a v dalších zemích. Přinesl profily skvělých herců, sledoval, jak z různých experimentů povstal komerční film, který uchvátil mladé diváky speciálními efekty.

Režisér Mark Cousins.Zmapoval, jaký vliv mělo video na film a jak nejlepší režiséři s těmito výzvami bojovali. Zastavil se až v digitálním věku s novými hvězdami, generacemi a formami natáčení a sledování filmů.

V roce 2005 mu prý producent John Archer navrhl, aby podle knihy natočil dokument. Evropský program MEDIA poskytl finance na rozjezd, stejně jako organizace Scottish Screen. Pak se přidala Britská filmová rada s "ohromným množstvím peněz", britský televizní kanál More 4 poskytl ještě více a najednou se film natáčel. Obohatilo ho tisíc filmových ukázek.

"Příběh filmu: Odysea je jedním z nejdelších filmů o dějinách filmu na světě a my neměli představu, jako ho lidé přijmou. Když nás oslovilo Muzeum moderních umění z New Yorku, že by ho chtělo zahrát, byli jsme nadšeni. Přidaly se ohlasy z festivalů a film se prodal do mnoha teritorií. Naší velikou touhou bylo natočit snímek, který by měl na diváky určitý dopad; který by i v digitální době představil lidem některé drahokamy ze 117 let světového filmu. Zdá se, že se to podařilo - v kinech, v muzeích, na festivalech, v televizi a na DVD. Jsme nadšeni," podotkl jeho tvůrce.

Autor: ČTK Foto: ČSFD.cz

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ