Všechny nové české celovečerní filmy a bohatý výběr z domácích dokumentů, rarity Víta Klusáka a Filipa Remundy, premiéra dílu Všechnu moc lidu Stalinovi z cyklu České století, výstava velkoformátových fotografií Jiřího Menzela a projekce jeho filmů pod širým nebem, autorská čtení Emila Hakla, Jaroslava Rudiše nebo Vlasty Třešnáka, to je jen několik příkladů z bohatého programu 26. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který proběhne od 21. do 27. dubna v západočeské metropoli. Celkově zde bude uvedeno během sedmi dnů cca 170 snímků - hraných, dokumentárních, známých i neznámých z archivů.
"V porotách našeho festivalu opět zasednou zahraniční osobnosti, které mohou nabídnout na soutěžní filmy jiný pohled než tradiční domácí filmové ceny," podotýká ředitel Finále Plzeň Ivan Jáchim. Předsedou mezinárodní poroty soutěže nových českých celovečerních hraných a animovaných filmů o Zlatého ledňáčka se stane americký producent Richard McCallum, který stojí například za třemi pokračováními ze série Star Wars. Vedle něj v této porotě zasednou bulharská režisérka a producentka Zornitsa Sophia, výkonná viceprezidentka Slovenské filmové a televizní akademie Zuzana Mistríková, německý režisér a scénárista Christian Schwochow a český režisér, kameraman a scenárista Radim Špaček. Nové české dokumentární filmy posoudí porota v čele s německým režisérem, scénáristou a producentem Hansem-Erichem Vietem.
"Budeme také pokračovat v sekci ZOOM, která se zaměřuje na zahraničí," uvádí Ivan Jáchim. Po loňském Polsku se dostane do centra pozornosti Německo. "Klíčem k výběru snímků byla letos aktuální společenská témata a jejich filmová reflexe," doplňuje. Diváci se seznámí s fenoménem časosběrných dokumentů, tématem historické identity, politickými tématy či problematikou stárnutí. Výběr filmů pak doplňuje úspěšný debut nadějného režiséra Larse-Gunnara Lotze Vinu mají vždy ti ostatní, který na pozadí příběhu mladého delikventa zpracovává otázku viny a svědomí.Robert Sedláček také představí v premiéře spolu se scenáristou Pavlem Kosatíkem očekávaný projekt České televize České století, z něhož bude uveden díl Všechnu moc lidu Stalinovi. Zájemci poté uvidí i pracovní verzi dalšího dílu pod názvem Zabíjení soudruha.
Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos slaví 40. narozeniny) a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých snímků jako Český mír a Český sen také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.
V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska, Jiřího Krejčíka a v rámci open-air projekcí snímky Jiřího Menzela. Oscarového českého režiséra připomene i venkovní výstava 32 velkoformátových fotografií Rozmarná léta Jiřího Menzela, kterou připravuje jeho žena a producentka Olga Menzelová Kelymanová. Snímky vycházejí z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů ze soukromého archivu Jiřího Menzela a připomenou výrazné momenty jeho kariéry. Výstava následně pak poputuje do dalších českých měst.
Mladé naděje
Na letošním Finále se tradičně prezentuje i nejmladší generace filmařů. Tentokrát to budou studenti plzeňských škol - Západočeské univerzity, Ústavu umění a designu a Soukromé střední umělecko průmyslové školy Zámeček, kteří představí své filmy v rámci sekce Plzeňské filmové naděje. Dalším plzeňským tvůrcem bude na festivalu spisovatel a ilustrátor VHRSTI, který je výtvarníkem nového večerníčku České televize Bílá paní na hlídání. Ten uvidí návštěvníci festivalu v předpremiéře.
Festivalové akreditace umožňující vstup až na čtyři projekce denně jsou již v prodeji, od 8. dubna budou k dostání jednotlivé vstupenky pro veřejnost. Letošní novinkou je možnost nákupu vstupenek on-line a pro držitele akreditací možnost vyzvednout dvě vstupenky na stejnou akci.
Festival poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci.