Poslední film Jana Němce jde do kin v září

Kultura
25. 8. 2016 21:45
Jana Němce ve filmu ztvárnil herec Jiří Mádl (ilustrační foto).
Jana Němce ve filmu ztvárnil herec Jiří Mádl (ilustrační foto).

Poslední film režiséra Jana Němce, jednoho z představitelů československé nové vlny, přijde do českých kin 15. září. Snímek Vlk z Královských Vinohrad, který Němec natáčel podle vlastních autobiografických povídek, však nestihl dokončit. Zemřel letos v březnu, den před koncem natáčení, a film dokončil pomocný režisér Tomáš Klein. Snímek je podobně jako většina Němcových filmů drzý, drsný, živelný, plný ironie, ale i upřímnosti. Tvůrci ho promítli novinářům.

"Film má v názvu vlka, tvora divokého, lstivého, neovladatelného. Vlk v rouše beránčím a naopak. Uvidíte místa činu, autentický dialog, autorský komentář, archivy pravé i falzifikáty. To, co je ve filmu, se skutečně stalo a John Jan to skutečně prožil. I když, pravda, občas to trochu nafoukl," řekl o filmu Němec. Jako mladý režisér John Jan ve filmu vystupuje Jiří Mádl, dalším Němcovým alter egem je ale ještě Karel Roden v roli vypravěče.

Ve filmu se objeví také Martin Pechlát, Tatiana Pauhofová, Gabriela Míčová, Jiří Menzel a Jiří Bartoška. Reálnými životními zážitky inspirovaný film volně vychází z Němcovy povídkové sbírky Nepodávej ruku číšníkovi a pozoruje jeho životní osudy od 60. let 20. století do současnosti. Na letošním festivalu v Karlových Varech získal film v hlavní soutěži zvláštní uznání poroty.

Producent Tomáš Michálek při karlovarské projekci řekl, že bylo těžké po Němcově smrti dodržet jeho styl a způsob natáčení, zvlášť když je film jakýmsi Němcovým testamentem. "Filmy Jana Němce jsou v lecčems odlišné, ale vždy překvapí tím, jak ho chce vyprávět. Ale společné je, že chce vyprávět příběh tak, aby ho divák pochopil," řekl režisér Klein.

S Johnem Janem diváci navštíví Cannes v roce 1968, záhy nato se octnou v české metropoli téhož léta, obsazené sovětskými tanky. Následuje exil, návrat do Prahy, pohřeb komunismu a svoboda. Na slavném filmovém festivalu na francouzském pobřeží také začal loni na jaře Němec film natáčet.

Příběh totiž vychází ze skutečné události z roku 1968, kdy měli Češi v hlavní soutěži canneského festivalu poprvé a naposled hned tři celovečerní filmy, Němcův snímek O slavnosti a hostech, Formanovu komedii Hoří, má panenko a Menzelovo Rozmarné léto. O ceny nakonec nesoutěžily, festival byl kvůli solidaritě filmařů s tehdy stávkujícími dělníky a protestujícími studenty předčasně ukončen a na projekci českých filmů se nedostalo. Jiří Menzel pak poslal Rozmarné léto do Karlových Varů, kde získal v červenci 1968 hlavní cenu. Jan Němec i Miloš Forman po srpnové okupaci Československa emigrovali.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ