Pospíšilová získala na Anifilmu cenu za celoživotní dílo

Kultura
5. 5. 2015 22:00
Animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová.
Animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová.

Animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová dostala při slavnostním zahájení Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Třeboni cenu za celoživotní dílo. Už od prvního dne nabízí Anifilm to nejlepší z domácí i světové tvorby. Mezinárodní soutěže celovečerních, krátkých a studentských filmů se letos rozrostly o soutěž videoklipů a experimentální animace. Vítězové pěti sekcí budou známí v sobotu.

Legenda českého animovaného filmu Vlasta Pospíšilová oslavila v únoru osmdesátiny. Festival promítne jak filmy, na kterých se podílela jako animátorka, tak i její vlastní režijní počiny. Speciální sestřih uvede kuriozity typu oživení loutky-dvojníka živého herce pana Tau, kterou vytvořila pro populární televizní seriál. Fanoušci světoznámých Kuťáků se mohou těšit na vlastní pásmo, pro menší diváky začala odpoledne série Broučků, které režírovala.

Režiséři Vlasta Pospíšilová (zleva), David Súkup a Kristina Dufková v pražském studiu Anima.Pospíšilová absolvovala Vyšší školu uměleckoprůmyslovou v Praze se specializací na loutkářství a scénické výtvarnictví. Po ukončení studia byla v roce 1956 přijata jako asistentka animátora do Studia loutkového filmu v Praze, později Studia Jiřího Trnky. Jako animátorka se podílela na řadě loutkových, ploškových a experimentálních filmů a na kombinaci hraného a animovaného filmu. Výrazně ovlivnila podobu i některých krátkých filmů Jana Švankmajera. Od 70. let začala vedle animace režírovat. Proslavila se třeba Werichovskými adaptacemi.

Na festivalu v Třeboni začala sedmidenní oslava 50. výročí Večerníčku, kulturního fenoménu a nejdéle vysílaného dětského pořadu České televize. Mezi diváky soutěžních snímků zasedli porotci z různých zemí světa. Rozběhly se i oblíbené dílny animace a umělecké sdružení Kreus zahájí o půlnoci na středu happening, při kterém se pokusí za 48 hodin vytvořit několikaminutový animovaný film.



Do soutěžních sekcí Anifilmu, který podle odborníků patří mezi deset předních světových přehlídek svého druhu, se probojovala zhruba stovka snímků z tisícovky zaslaných. Většina z nich bude uvedena v české premiéře. Diváci ale mohou vybírat z téměř 400 animovaných filmů. Festival uvede i retrospektivy významných osobností, kurátorské výběry, prezentace a přehlídky současné filmové a televizní tvorby pro dospělé i dětské diváky. Promítat se budou i snímky nominované v kategorii animovaných filmů na letošní Oscary. Součástí programu je výběr filmů nominovaných na evropskou cenu Cartoon d'Or. Tradičním tahákem je program věnovaný připravovaným animovaným snímkům.

Součástí Anifilmu jsou přednášky, rozhovory s tvůrci, panelové diskuse a tvůrčí dílny pro laickou i odbornou veřejnost. V doprovodném programu jsou výstavy, koncerty i divadla pro děti.

Tradici animace v Třeboni zahájil v roce 2002 AniFest, který se v roce 2010 nečekaně přestěhoval do Teplic. Obě přehlídky se loni spojily a v programové radě se u jednoho stolu potkali organizátoři obou festivalů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Myšková Marta, Krumphanzl Michal, Youtube

Další čtení

Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

V Liberci začíná Anifilm

Kultura
6. 5. 2025
Obrázek: Antonio Salieri, Joseph Willibrord Mähler. Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo.

Zájem o "kouzelné tóny" Salieriho hudby oživila až fáma o vraždě Mozarta

Kultura
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ