Mnoho debutantů představilo své budoucí filmy na tradičním panelu připravovaných českých filmů na festivalu Finále v Plzni. Své filmy tu ale představili i už zavedení tvůrci.
Dvou z oněch slavnějších tvůrců se ujal nový producent Ludvík Mareček. Připravuje nový film 1938 a ½ s režisérem Knoflíkářů a Karamazových Petrem Zelenkou i snímek Akvabely s autorem Nudy v Brně, divadelním režisérem Vladimírem Morávkem.
Z divadelních režisérů se na plátna chystá vstoupit i režisér a herec z pražského Činoherního klubu Ondřej Sokol. Svůj film Krásno charakterizuje jako příběh dvou idiotů, co se rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou a dostanou přes prsty." Natáčení by mělo vypuknout na jaře.
Ještě předtím v létě začne Alice Nellis točit Lidice, které v Plzni její producent označil poněkud překvapivě za film, který nebude akcentovat válku, ale "velké krásné emoce". Film vzniká v česko-slovensko-polské koprodukci, premiéru plánuje na červen příštího roku.
Jeden z nejlepších českých režisérů Robert Sedláček připravuje film o zkrachovalém manažerovi na útěku nazvaný Rodina je základ státu. Do kin se už chystá jeho autobiografický film Největší z Čechů, který plánuje premiéru na srpen.
Ceněný animátor Aurel Klimt s Martinem Velíškem a Mírou Wankem pracuje na celovečerním stereoskopicky natáčeném loutkovém muzikálu o slavném ruském vesmírném psu Lajce.
Do kin se chystá také řada debutů nebo druhých filmů. Jan Prušinovský má za sebou debut František je děvkař, v komediálním žánru chce pokračovat s "teenagerskou antikomedií" Na půl úvazku - natáčet bude s neherci a v reálných lokacích.
Nové filmy chystá i autorka Marty Marta Nováková či režisérka Lištiček Mira Fornay, která pracuje na snímku Můj pes zabiják. Vrátí se i režisérka Pusinek Karin Babinská, která plánuje natáčení rodinného dramatu podle novely K moři od Magnesií Literou oceněné Petry Soukupové.
Mezi debutanty je například slovinský student FAMU Olmo Omerzu s absolventským filmem Dny na stromech či Zdeněk Jiráský se sociálním dramatem Poupata, které se bude natáčet příští rok na Mostecku a Sokolovsku.
Právě pro debutanty má plzeňský panel velký význam. "Jelikož vzniká více a více debutů, čili objevuje se více a více mladých neznámých filmařů, považujeme toto setkaní za klíčové pro český film a jsme rádi, že nám Finále Plzeň poskytuje už devět let tuto platformu," říká Jana Černík z ČFC.
Po mnohaleté pauze se na plátna vrátí i režisér Miloš Zábranský, autor ceněného snímku Dům pro dva z 80. let. Stane se tak s filmem podle scénáře Václava Holance Faustiáda Bohemica 1956 - Herci. "Byl jsem vyhecovaný, abych se vrátil na plátna, třeba se to povede," řekl publiku v Plzni.
Z celkových dvaceti v Plzni prezentovaných projektů je většina ve fázi příprav, formou trailerů se ale představily i čtyři blížící se premiéry: listopadová Hlava-ruce-srdce Davida Jařaba, srpnový Kajínek Petra Jákla, V jiném stavu debutujícího Jiřího Kunsta a zmíněný Sedláčkův Největší z Čechů.
Foto: Petra Mášová, Karel Šanda, Česká televize, Bioscop