Queer festival Mezipatra bude mít téma Pravdivé lži

Kultura
10. 10. 2013 12:47
Graham Chapman (vlevo) jako král Artuš ve filmu Monty Python a Svatý Grál.
Graham Chapman (vlevo) jako král Artuš ve filmu Monty Python a Svatý Grál.

Celkem stovku filmů nabídne divákům letošní festival Mezipatra, který se uskuteční v Praze od 7. do 15. listopadu a v Brně od 13. do 20. listopadu. Za téma 14. ročníku této soutěžní přehlídky queer snímků pořadatelé zvolili Pravdivé lži. Ukázat chtějí realitu i virtuální svět. Lístky budou k dostání od 16. října.

"Téma jsme si vybrali proto, že existuje celá řada filmů, které reagují na skutečné události. Zároveň nás téma zajímá i v intimnější rovině. Dáváme filmy o lidech, kteří si vytvářejí své virtuální světy, své profily na internetu. Důležitou součástí je i performance," řekl ředitel festivalu Aleš Rumpel. V programu se tak odrážejí skutečné příběhy, televizní reality show i internetový svět. V letošní znělce vystupuje ukrajinský performer.

Publikum bude letos moci zhlédnout 25 celovečerních a 75 krátkých snímků, a to hraných, dokumentárních i animovaných. Víc než polovina z nich se bude v Česku promítat vůbec poprvé. Kromě novinek chtějí pořadatelé připomenout i slavné filmy, o které buď diváci přišli za komunistického režimu, nebo které se v posledních letech nedostaly do distribuce. 

Letošní přehlídku odstartuje animovaný 3D film Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana o životě jednoho ze členů skupiny Monty Python. Na příběhu se podílelo 14 studií a pětice žijících Pythonů. Chapman ještě před svou smrtí v roce 1989 autobiografii namluvil, záznam nyní tvůrci použili. "Skutečné události jsou tu podány tak, jak se ne skutečně staly. Experimentuje se s formou," řekla programová šéfka festivalu Lucia Kajánková. Chapmana označila za "velmi otevřeného homosexuála a velmi tajného alkoholika".

Graham Chapman (vlevo) jako král Artuš ve filmu Monty Python a Svatý Grál.Mezipatra patří k největším queer přehlídkám, kterých se ve světě koná na 130. Podle Rumpela vznikaly proto, že zavedené festivaly dřív nechtěly filmy o sexuálních menšinách uvádět. V posledních letech se trend obrátil a v soutěžích se objevuje hned několik takových snímků. Vítěz z Cannes o vztahu dvou mladých žen - film Život Adéle - bude k vidění i na Mezipatrech. Promítat se bude také polské drama o katolickém knězi Ve jménu, které získalo cenu Teddy na Berlinale.

Ani letos nebude chybět doprovodný program. V něm chtějí pořadatelé přiblížit třeba situaci v Rusku, kde zákon zakazuje propagaci homosexuality. Uspořádají proto debatu s ruskými aktivisty. "Zákon proti propagaci homosexuality je strašný. Podobné normy platí však nejen v Rusku, ale i na Ukrajině a třeba v Litvě, která je součástí EU. Unie si přitom klade za cíl proti diskriminaci bojovat," podotkl Rumpel.

V Praze festival obsadí kina Lucerna a Světozor. Vstupenka stojí 110 korun. V Brně se bude promítat v Artu a ve Scale, lístek vyjde na 100 korun. Přehlídku každoročně navštíví kolem 10 tisíc diváků a divaček. Víc než polovina z nich jsou heterosexuálové, uvedl Rumpel. Kromě Prahy a Brna se uskuteční i ozvěny festivalu, a to v Ostravě a Olomouci. O konání v dalších městech se zatím jedná.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , www.outnow.ch

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ