Filmový průmysl v různých zemích světa silně diskriminuje ženy. Dospěla k tomu agentura OSN pro otázky žen, podle níž ženy dostávají jen třetinu rolí s dialogy. Kromě toho jsou ve filmech "všudypřítomné stereotypy". "Tato studie je varovným signálem, který ukazuje, že filmový průmysl ještě musí ujít dlouhou cestu," řekla ředitelka agentury UN Women Phumzile Mlamboová-Ngcukaová.
"Díky svému velkému vlivu na vnímání mnoha diváků mají média pro agendu rovnoprávnosti klíčovou roli, ale s vlivem jde ruku v ruce i odpovědnost," upozornila šéfka agentury.
Vědci z Jihokalifornské univerzity do studie zahrnuli filmy z mnoha zemí světa včetně USA, Británie, Austrálie, Číny, Indie, Japonska a Německa.
Ženy měly ve filmech nejen méně důležitých rolí, ale navíc byly nositelkami "všudypřítomných stereotypů". Například prestižní zaměstnání ve filmech mnohem častěji zastávají muži. Třeba mužští právníci a prokurátoři se v nich vyskytují třináctkrát častěji než právničky, profesorů pak je šestnáctkrát více než profesorek, lékařů pětkrát více.
U žen a dívek před kamerou je prý naopak dvakrát větší pravděpodobnost, že budou zachyceny nahé nebo alespoň velmi spoře oděné.
Štěky, nahota a stereotypy. Svět filmu diskriminuje ženy
Kultura
23. 9. 2014 09:06
Ženy ve filmech mnohdy figurují spíše jako hezká kulisa obestřená stereotypy, míní OSN (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock