Symbolický návrat na AMU. Hollandová převzala čestný doktorát

Kultura
23. 3. 2017 18:00
Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová převzala čestný doktorát.
Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová převzala čestný doktorát.

Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová převzala titul doctor honoris causa Akademie múzických umění (AMU) v Praze. Na slavnostním zasedání umělecké rady školy přijala diplom a zlatou medaili s řetězem jakožto odznak vědecké hodnosti. Přijetím čestného titulu se po letech symbolicky vrátila na AMU, jejíž Filmovou a televizní fakultu navštěvovala v době pražského jara a začínající normalizace. Absolvovala v roce 1971.

"Dílo Hollandové vytváří most mezi polskou a českou kulturou," uvedl rektor AMU Jan Hančil. Zdůraznil, že Hollandová uměleckým způsobem přináší myšlenky demokracie a humanismu.

"Podobnost obou kultur je zřejmá. Máme podobné geografické umístění, podobné jazyky a podobné dějiny," řekla Hollandová. "Zároveň jsme však v něčem jiní. Byla to pro mě šokující zkušenost, když jsem se ocitla na FAMU a myslela jsem, že v Čechách je jenom více zboží v obchodech a jinak jsme stejní. Ale zjistila jsem, že se ve způsobu života lišíme. Mám zkušenost odlišnosti a zároveň blízkosti," dodala.

Podle Hollandové je pro Čechy důležitá všednodennost, běžný a soukromý život a jeho krása. Ale zároveň k životu mají "civilní přístup" a mají obavy z patosu a přehánění citů. "Poláci jsou na druhou stranu v patosu silní až příliš, což občas vede k hysterii a nedostatku tolerance. Nedovedou si vážit odlišnosti, ale na druhou stranu jsou výborní do těžké doby, kdy je zapotřebí bojovat," dodala.

Děkan FAMU Zdeněk Holý ocenil její vztah k českým dějinám. "Jako v Hořícím keři i v dalších dílech nacházíme postavy, které čelí osudovému střetnutí s velkými dějinami a kladou kardinální otázku, jak tento střet přežít, aniž by člověk ztratil svoji čest," uvedl.

Udělení čestné hodnosti někdejší studentce FAMU a režisérce světového jména je oceněním její dosavadní filmové a televizní tvorby. V posledních letech se Hollandová do povědomí českých diváků výrazně zapsala třídílným dramatem pro HBO Hořící keř o Janu Palachovi, ze kterého vznikl celovečerní film. V roce 2014 získal 11 Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

V pátek 24. března se uskuteční na AMU projekce jejího studentského filmu Hřích boha.

Akademie v minulosti podobně vyznamenala například člena činohry Národního divadla v Praze Radovana Lukavského, režiséra Miloše Formana, dirigenty Charlese Mackerrase a Jiřího Bělohlávka, houslistu Josefa Suka či režiséra a dramatika Ladislava Smočka. Prvním čestným doktorem AMU se v roce 1996 stal Václav Havel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ