Syrový příběh o Olze Hepnarové na Berlinale zaujal kritiky

Kultura
12. 2. 2016 12:01
K filmu Já, Olga Hepnarová.
K filmu Já, Olga Hepnarová.

Jako příběh utrpení a následků sociálního vyloučení, ale i jako tragický způsob vypořádání se s homosexuální orientací vnímají němečtí kritici český snímek Já, Olga Hepnarová, který ve čtvrtek večer zahájil sekci Panorama na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Snímek tvůrčí dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda, který se věnuje případu poslední ženy popravené v bývalém Československu, je jedním ze tří českých zástupců na festivalu a uchází se o cenu za nejlepší filmovou prvotinu.

"Film vypráví o vykořeněnosti lesbické ženy, která se stane vražedkyní," napsal v recenzi deník taz. Podle něj je snímek přínosem pro festivalovou sekci zaměřenou na filmy zabývající se problematikou sexuální identity, když spojuje zviditelnění "ne-heterosexuality" a napínavé filmové formy. Podle listu je navíc ve filmu k vidění patrně nejlascivnější scéna, s jakou se letos návštěvníci Berlinale setkají.

"Weinreb a Kazda se pevně drží skutečnosti a rekonstruují tento obtížný život," napsal taz o filmu. Podle něj je ve filmu vidět konflikt emocí i vnitřní radikalismus. "Není to žádný nudný životopis, ale psychologická a sociální analýza provedená v queer filmu," uvedl deník.

Fotografie poslední popravené ženy Olgy Hepnarové, jejíž příběh filmově zpracovali.Deník Tagesspiegel připomíná, že Weinreb i Kazda mají zkušenosti s dokumentárním filmem, což se projevuje i u jejich hrané prvotiny. "Film odehrávající se v 70. letech v bývalém Československu se také zakládá na skutečné události a divák sleduje koncentrované, klidné dílo, v němž se jeho autoři snaží porozumět hluboce osamocené protagonistce i jejímu pozdějšímu pochybnému činu," napsal list.

Tagesspiegel si všímá, že se autoři pečlivě zabývali psychickým stavem Hepnarové a cituje i jednu z vět protagonistky snímku: "Vím, že jsem psychopatka, ale osvícená." "Weinreba a Kazdu je třeba výrazně pochválit za to, že se nesnaží vnutit svou hlavní postavu do jednoduchého patologického vzorce. Zesiluje to sílu jejich filmu, který získává univerzální kvalitu jako studie utrpení a následků sociálního vyloučení," napsal deník.

Česko má kromě snímku Já, Olga Hepnarová na Berlinale ještě další dva zástupce. Sekce Forum uvede film Petra Václava Nikdy nejsme sami a sekce filmů pro mládež Generation 14+ snímek Ani ve snu! režiséra Petra Oukropce.



Celkem se na Berlinale představí 434 filmů, z toho 18 jich je v hlavní soutěži. Česko letos žádného zástupce v klání o Zlatého a Stříbrné medvědy nemá.

Autor: ČTK Foto: Facebook , Youtube

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ