Tomáš Vorel: K filmu mě přivedla maminčina kamera na klíček

Kultura
31. 5. 2017 12:00
Tomáš Vorel.
Tomáš Vorel.

K lásce k filmu ho přivedla maminčina kamera na klíček a nechybělo mnoho a dobyl by Hollywood. Od filmové Mekky Tomáše Vorla odradila 80. léta se všemi jejich nástrahami, už tehdy ale poznal práci amerických filmařů i to, "jak dolar každého Čecha zlomí, včetně zarytých komunistů". V rozhovoru řekl, že věří v budoucnost kinematografie, i když při komponování záběrů ve svých filmech počítá s tím, že je většina diváků zhlédne v počítači či mobilu. Věčně rozcuchaný a podmračený filmař z okolí Divadla Sklep a Pražské pětky oslaví 2. června šedesátiny.

"Moje maminka měla kameru Admira na klíček, natáčela rodinné záběry a občas mi ji půjčila. Tam to možná začalo. Pak jsem s bratrem a kamarády točili v rodném Braníku takové legrační krátké scénky," vzpomíná na dobu přelomu 60. a 70. let. Když poznal Davida Vávru a Divadlo Sklep, začal "sklepáky" do filmů zakomponovávat také. "A tyhle srandičky začaly vyhrávat amatérské filmové festivaly v Čechách i ve světě. To mě nakonec dovedlo k rozhodnutí přihlásit se na FAMU a věnovat se filmu profesionálně," uvedl.

Ještě před přijetím na FAMU, kam přestoupil z ČVUT, pracoval jako asistent na Barrandově. Roku 1981 se tam podílel na natáčení filmu Yentl o židovské dívce toužící po odpíraném vzdělání režírovaném Barbrou Streisandovou. "Setkání s americkým filmem a Barbrou Streisandovou byl pro mne šok. Jednak jsem zíral, jak dokonale funguje americký štáb a jak dolar každého Čecha zlomí, včetně zarytých komunistů," říká. Šokován byl prý ale i tím, že "celý americký štáb byli homosexuálové". "A jeden si mě velice oblíbil, shodou okolností to byl hlavní producent. Tak jsem mu pustil svoje filmy Kašpárek a To můj Láďa. On pravil, že mám nesmírný talent, abych s ním okamžitě odjel do Hollywoodu," řekl Vorel.

Producent mu prý sliboval asistenci na filmu Cesta do středu země a pak že si prý natočí v Americe svůj "celovečerák". "Já jsem dlouho přemýšlel a se všemi se radil, ale nakonec jsem zbaběle zůstal v Praze. Bál jsem se, že bych brzy umřel na AIDS," vzpomíná na 80. léta.

Po studentských filmech, k nimž patří Ing. nebo Chemikál, následovaly Pražská pětka a Kouř, které trochu utrpěly tím, že do kin přišly v přelomovém roce 1990 a dlouho je znaly jen úzké skupinky přátel. Prvním filmem Tomáše Vorla, který vstoupil v širší povědomí, je Kamenný most z roku 1996. Měl autobiografické prvky a kritika ani diváci moc nepřijali podobu, jakou se režisér vyrovnává s tehdejšími změnami ve společnosti i svou frustrací. Přesto ho má Vorel nejraději.

"Asi proto, že diváci ho rádi nemají a kritici ho nepřijali. Takže ho musím sám chránit a bránit a chválit, dokud nevyroste a dokud všichni nepochopí, co je v Kamenném mostu ukryto," říká režisér, který se poté pustil do tvorby s tématem návratu k přírodě a kritiky uspěchané doby. A sám tráví část roku mimo Prahu. "Nápad natočit Cestu z města přišel, až když jsem objevil čarokrásný kraj Rabštejna nad Střelou a jeho svérázné obyvatele. Poslední díl Cesta domů bych rád natočil příští rok a koncem roku 2019 snad bude premiéra," plánuje.

Před dvěma lety se rozhodl všechny své snímky umístit na YouTube - kromě Kouře a Pražské 5, které spravuje Národní filmový archiv. "S ním jednám o digitalizaci, obnovené premiéře a nakonec o umístění na internet," uvedl. Svým krokem vyvolal protesty filmařů, dnes ale podobně nakládají se svými filmy mnozí producenti a distributoři. "Věřím, že jednou také NFA tímto způsobem zpřístupní všechny české filmy - pro každého zadarmo a v té nejvyšší kvalitě. Nikdo pak už nebude muset nic krást a někde stahovat," řekl.

Autor: ČTK Foto: archiv , Tomáš Nosil

Další čtení

Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025
ilustrační foto

Do aukce míří posvátné šperky. Našli je s Buddhovými ostatky. Indie se bouří

Kultura
6. 5. 2025
Zámek Veleslavín

Nechcete zámek Veleslavín? Za 300 milionů. Praha měla zájem, ale zadarmo

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ