Údajně nejdražší. Petr Jákl chystá velkofilm Jan Žižka

Kultura
4. 8. 2016 12:07
Petr Jákl.
Petr Jákl.

Režisér, producent a scénárista Petr Jákl připravuje velkofilm Jan Žižka, který údajně bude nejdražším projektem v historii české kinematografie. Autor hororu Ghoul a thrilleru Kajínek začne natáčet počátkem roku 2017 v České republice s mezinárodním obsazením. 

Rozpočet filmu bude ve stovkách milionů korun. K dosud nejnákladnějším filmům ve střední Evropě patří koprodukční snímek Juraje Jakubiska Bathory, který měl rozpočet zhruba 328 milionů korun. V kinech ho zhlédlo 912 tisíc diváků.

Na snímku se podílí filmová agentura William Morris Endeavor, která zastupuje úspěšné hollywoodské projekty, jako jsou Vlk z Wall Street, Hanební pancharti, Kill Bill, Batman a další. Tato agentura zastupuje režiséry Quentina Tarantina, Ridleyho Scotta nebo Stevena Spielberga.

"Film o Janu Žižkovi, který je jedním ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců všech dob, je zajímavý pro celý svět, a má tak možnost oslovit masy i propagovat krásy naší země a historie. To by mělo přilákat takzvané filmové turisty, ale i ty běžné, kteří ve filmu uvidí hrady a přírodu, za kterou stojí vycestovat," uvedl Jákl. Pro svůj film momentálně hledá stovky dospělých bojovníků a bojovnic včetně dětských bojovníků s prakem - práčat.

Nábory se mimo jiné uskuteční v srpnu během akcí Den Brna (oslava obrany města Brna před švédskými vojsky za Třicetileté války), Přízrak z temné věže (obléhání hradu Sovinec s gotickou bitvou) a největšího husitského festivalu Táborská setkání.

Žižka byl námětem již několika filmů. Nejznámější je legendární vojevůdce v husitské trilogii režiséra Otakara Vávry Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem v podání Zdeňka Štěpánka. Objevil se také ve snímku určeném spíše dětem Na Žižkově válečném voze, kde ho hrál Ilja Prachař, nebo v polském velkofilmu Křižáci. Postava Žižky figurovala už v němé vlastenecké fresce z roku 1919 Utrpením ke slávě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zezulka Tomáš

Další čtení

Herec Robert De Niro získal v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu

Kultura
13. 5. 2025
Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ