V kině Světozor má v pondělí premiéru dokumentární film o domácím násilí na ženách režiséra Romualda Štěpána Roba Z lásky nenávist. Snímek sleduje příběhy pěti žen, které týral manžel či partner a ony našly sílu o svých zážitcích promluvit. Autoři dokumentu doufají, že svědectví týraných žen pomůže, bude varovat statisíce dalších a ukáže jim cestu z domácího pekla. Sdělila to mluvčí České televize Aneta Veselská.
Dokument otevírá otázku týrání s důrazem na celé sociální okolí obětí jejich rodiny a celospolečenské podhoubí. Typické pro domácí násilí je to, že oběti jej často skrývají, nepřiznávají a tají. Příběhy žen zachycených v dokumentu mají podobný začátek, kdy jejich vztah s partnerem vypadal jako normální vztah z lásky. Muž se jevil jako pozorný a láskyplný, někdo, na koho je spolehnutí. To, co následovalo po svatbě, si neuměly představit. Za zavřenými dveřmi svých domovů zažily nesnesitelné psychické a fyzické peklo.
Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči jinému. Nátlak nemusí být jen fyzický, ale také psychický, sexuální či ekonomický. Podle výzkumu zadaného Asociací pracovníků intervenčních center ČR v roce 2015 je v České republice obětí domácího násilí každá šestá žena a každý dvaadvacátý muž. Necelá polovina žen a téměř 40 procent mužů někdy přišlo s domácím násilím do styku ať už jako oběť, násilník, svědek či jako ten, kdo zaznamenal případ domácího násilí z doslechu.
Od ledna 2007 je v zákoně opatření na ochranu obětí domácího násilí, policie může násilníkům a násilnicím odebírat na deset dní klíče. Zákaz přístupu domů není trest pro násilníky, ale je to ochrana obětí. Za deset let se v Česku odehrálo 11 577 vykázání z domova. Nejčastěji k tomu policie přikročila v roce 2011, a to celkem ve 1430 případech. Nejméně jich naopak bylo v roce 2008, a to 679. Nejvíce případů se stalo v prvních deseti letech platnosti zákona v Ústeckém kraji, kde policie vykazovala celkem 1478krát. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí. Tato organizace pomáhá obětem trestných činů.
Projekt vznikl za podpory vládního výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách. Dokument měl pro studenty a odbornou veřejnost předpremiéru v listopadu.