Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku letos oslaví 60 let, ve čtvrtek je zahájí vernisáž obrazů, grafiky a kresby Vladimíra Tomana. Slavnosti, které nabídnou krojovaný průvod, tradiční jarmark, vystoupení dětských souborů či koncert dechové hudby, potrvají do neděle.
"Horňácko je typické svými nádhernými kroji i specifičností tanečního a pěveckého projevu a samozřejmě muziky. Horňácké slavnosti jsou tak vyhledávané jak širokou veřejností, tak folklorními fajnšmekry," řekl starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný. Podle něj jsou místní slavnosti odlišné od ostatních tím, že jde o ukázku výlučně regionálního folkloru, tedy devíti obcí Horňácka, které se do programu zapojují.
Programová skladba folklorního festivalu je podle pořadatelů každoročně podobná. Na šedesáté výročí upozorní například průvod v horňáckých krojích, ale ten se koná pouze při významnějších příležitostech. Závěr slavností se tradičně uskuteční v areálu národní kulturní památky větrný mlýn v Kuželově, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Návštěvníky zde čeká vystoupení s názvem Ťažký je, ťažký aneb Měla žena muža, které připravili Renáta a Petr Galečkovi.
"Na kuželovském větrném mlýně se každoročně koná závěrečný komponovaný pořad Horňáckých slavností. Odehraje se tu koncert, bude se tančit, zpívat, zkrátka přehlídka folkloru," uvedla mluvčí Technického muzea v Brně Šárka Motalová.
Větrný mlýn v Kuželově patří k tomu málu stále funkčních dochovaných větrných mlýnů takzvaného holandského typu, který více než sto let sloužil místním zemědělcům. Prohlídka mlýna nabízí nejen mlecí zařízení, ale také obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století.
"Návštěvníci památky oceňují klid, pohodu a kouzlo samotného 'větřáku'. V rámci Horňáckých slavnostní si pak příchozí i místní považují toho, že se v ryze horňáckém prostředí setkají s čistým horňáckým folklorem," řekl správce památky Miroslav Břínek.