Berlínská filharmonie s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou ve středu dopoledne ovládla Španělský sál Pražského hradu. Mimořádným koncertem filharmonici oslavili 131. výročí slavného symfonického tělesa přesně v den jeho založení. Tradiční prvomájové koncerty pořádá orchestr každoročně v jiné zemi, letos padla volba na Prahu. Před českým publikem se Kožená a Berlínští filharmonikové společně živě představili poprvé. Koncert, který končil nadšenými ovacemi vstoje, řídil šéfdirigent a manžel pěvkyně sir Simon Rattle.
Vystoupení předznamenalo nadcházející 68. ročník festivalu Pražské jaro, které začne tradičně 12. května a potrvá do 2. června.
V pořadí třiadvacátý Evropský koncert (a třetí v Praze) jednoho z nejlepších světových orchestrů živě přenášely čtyři televizní stanice včetně České televize. Záznam bude odvysílán do více než 20 zemí po celém světě. Výjimečnost akce a zřejmě i jeho produkční náklady se odrazily také na ceně vstupného, která se pohybovala mezi pěti až sedmi a půl tisíci korunami.Program vybíral šéfdirigent Rattle. Úvodem zazněla Fantazie na téma Thomase Tallise britského skladatele Ralpha Vaughana Williamse, poté výběr z Biblických písní Antonína Dvořáka, jež patří k oblíbeným skladbám Kožené, jsou i na jejím albu Love and Longing (Láska a touha). Nejúspěšnější česká pěvkyně současnosti sklidila za jejich interpretaci několikaminutový potlesk. Koncert po přestávce uzavřela Beethovenova Pastorální symfonie, jedna ze stěžejních symfonických skladeb. Z diváckých řad jí naslouchala i Kožená.
Magdalena Kožená zazpívá v Praze ještě jednou, hned 6. května opět ve Španělském sále na mimořádném písňovém recitálu. Stejný program předvede pouze v londýnském Barbican Centre. S Rattlem jsou patrony projektu Rok české hudby, který se příští rok pořádá v zahraničí i v České republice.
Filharmonikové vystoupili v Praze po druhé světové válce již šestkrát. Poprvé přijeli s Herbertem von Karajanem na Pražské jaro v roce 1966, před dvěma lety jim patřil závěr tohoto festivalu.
Orchestr s pestrou historií, ve kterém hrají ti nejlepší muzikanti pod taktovkou špičkových dirigentů, vznikl v roce 1882 a jeho nejvýznamnější období je spjato právě s Karajanem. Brit Rattle skončí u Berlínské filharmonie v roce 2018, vede ji od roku 2002.