Bregović zvedl Kongresové centrum ze židlí

Kultura
3. 11. 2013 22:31
Hudebník Goran Bregovič.
Hudebník Goran Bregovič.

Téměř zaplněný sál Kongresového centra v Praze v neděli aplaudoval emocemi nabité show Goran Bregoviče. Netradiční ráz koncertu předznamenal již jeho úvod, kdy u dveří do sálu začali mezi přicházejícími opozdilci hrát trumpetisté z Bregovičovy cikánské kapely Wedding & funeral band (Svatební a pohřební orchestr). V Kongresovém centru se charismatický hudebník představil po pěti letech.

Hudba originálně kombinující balkánskou dechovku s moderními prvky zvedla už při úvodní písni Gas Gas Gas část diváků ze sedadel, k tancujícím hloučkům se postupně během strhujícího vystoupení přidávali další.

Bregoviće doprovázela šestice muzikantů a dvě zpěvačky. Hudebník, který téměř celý koncert seděl ve stříbrném kostýmu na židli, zahrál především písničky z loňské desky Champagne for Gypsies, kterou považuje za pokračování předchozího projektu Alkohol z roku 2009. Zazněly i starší skladby ovlivněné zejména cikánským folklórem jako například In the Death Car nebo Ausência. "Tradice nesmí být zavřená v muzeu," prohlásil před časem hudebník, jehož světové turné k aktuálnímu albu Champagne for Gypsies odstartovalo v dubnu a potrvá až do konce roku.



"Koncert se obejde bez projekcí a různých efektů, je vidět, že tady jde především o hudbu. Škoda, že úplně optimální není zvuk," konstatovala jedna z divaček, která většinu koncertu strávila při tanci a ke konci koncertu i při zpěvu v postranní uličce u sedadel.

Do Prahy Bregović zavítal poněkolikáté. Strávil zde například dva měsíce během natáčení filmu s režisérem Emirem Kusturicou. Před třemi lety vystoupil na prvním ročníku festivalu Praha - Sen letní noci. "Všechny mé nahrávky jsou pro mě soundtracky, které pouze nenašly k sobě konkrétní film. Jsou od filmů v mé hlavě nebo mohou provázet filmy odehrávající se v hlavách mých posluchačů," uvedl před časem Bregović.

Bregović se narodil v roce 1950 v Sarajevu, začínal hrát v šestnácti ve striptýzových barech, v roce 1974 založil Bílý knoflík (Bijelo Dugme), jednu z nejpopulárnějších skupin v bývalé Jugoslávii. Z rodné země jej vyhnala občanská válka, přišel o veškerý majetek a v emigraci začínal od nuly. Mezinárodní úspěch mu přinesla spolupráce s režisérem Emirem Kusturicou, je autorem hudby ke kultovním Kusturicovým filmům Underground, Arizona Dream a Dům k pověšení, složil soundtracky k desítkám filmů dalších režisérů. V roce 2010 získal cenu britského časopisu Songlines pro nejlepšího umělce world music na světě, o rok později převzal od Jiřího Bartošky cenu prezidenta filmového festivalu v Karlových Varech. V současné době žije a tvoří v Paříži.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal.

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ