Čankišou: Pořadatele je potřeba něčím okouzlit

Kultura
15. 8. 2012 16:30
Frontmana Čankišou na podiu nikdo nepřehlédne.
Frontmana Čankišou na podiu nikdo nepřehlédne.

Brněnské seskupení Čankišou patří nejen k nejlepším world music formacím u nás, ale vzhledem k tomu, jak často vyjíždí koncertovat za hranice, lze ho považovat i za dobrý exportní artikl. V červenci se úspěšně před deseti tisíci diváky představilo na malajském Borneu. O zkušenost se podělil zpěvák Karel Heřman.

Jak se kapela odněkud z malého státu v Evropě dostane na Borneo?

To, že jsme se objevili na Borneu, je hlavně zásluhou naší manažerky Hanky. A také vytrvalosti: jsme schopni existovat už třináctou sezónu a neustále si stát za svým. A pak už stačilo pár kontaktů a strašně moc Hančiny práce. A asi je potřeba pořadatele něčím okouzlit. Třeba hudbou.

Pomohlo nějak to, že v minulosti už na tomtéž festivalu vystoupila pražská kapela Braagas?

Tehdy je Hanka zastupovala na hudebním veletrhu Womex, a asi byli pro ten ročník vhodnější než my. My jsme ten rok měli hrát na jiném festivalu v Malajsii, ale to nakonec nedopadlo. A taky tam určitě sehrál roli ten ženský element. I letos tam hrála skoro dívčí kapela String Sisters.

V Čankišou se sešla vícegenerační sestava.Myslel jsem, jestli to nějak ulehčilo jednání s pořadateli vám?

Určitě. Holky z Braagas hrají moc dobře a pořadatelé už neměli tolik strach, co jim z Česka přijede. Na nás trochu tlačili kvůli tvrdosti, že bychom měli hrát věci ze starších desek, které jsou víc ethno.

Znamenalo hraní v tak vzdálené lokaci nějaký ekonomický problém (vím o skupinách, které v zahraničí hrají jen díky grantu), nebo to naopak bylo kvůli solventnosti pořadatelů snazší než u tuzemských festivalů?

Rainforest World Music Festival je podle časopisu Songlines jeden z deseti nejprestižnějších world music festivalů na světě a Malajská vláda ho velmi propaguje a podporuje. Podobné zázemí, jako jsme měli na tomto festivalu, jsme ještě nezažili. Třeba veškerá technika včetně zvukařů byla z Velké Británie a podobně. Takže to asi bylo jednodušší než v jiných případech.

Vy jste ale v exotických krajích zdaleka nebyli poprvé. Jak tamní publikum reaguje? Je ohlas na vaši hudbu v něčem jiný než v Evropě?

Ne, nemyslím, že je jiný. Spíš ta chuť se bavit, užít si to, nechat se vtáhnout je v zemích, jako je Pákistán, Malajsie, Réunion nebo třeba i Rumunsko, Maďarsko a Ukrajina, silnější. A samozřejmě nejen tam. Češi jsou trošilinku líní a ostýchaví.

Funguje v zahraničí, resp. má nějaký dopad, úspěch vaší zatím poslední desky Faÿt, která se vysoko umisťovala v evropském žebříčku world music nahrávek?

Už jsme si zvykli, že to má význam hlavně pro nás. Jinak to doma moc význam nemá, vyjma pár lidí, kteří se o world music vyloženě zajímají. Mimo hranice to trošku usnadňuje domlouvání koncertů, ale opravdu jen trošku. Ale jako kapela z toho samozřejmě máme velkou radost. Uvidíme, co to ještě přinese.

Kam všude jste se už vlastně dostali? Vím, že jste hráli i na tak neuvěřitelných místech, jako je třeba Mongolsko.

V Mongolsku jsem byl úplně sám a bylo to zatím největší dobrodružství. Byl jsem tam zastupovat Čankie a za Českou republiku. Pak jsme jako kapela byli v Pákistánu, a to dvakrát, na ostrově Réunion a teď v Malajsii a na Borneu. Což je vlastně taky Malajsie, ale trošku jiná než třeba Kuala Lumpur. To jsou asi ty nejexotičtější. Hráli jsme jinak už v devatenácti zemích

Na Borneu měli Čankišou velký úspěch.Když je řeč o Čankiích: Jak na tuhle fiktivní legendu i jazyk, kterým zpíváte, reagují v zahraničí? Ptal se třeba někdo, kde jejich země leží či jak jste se dostali k šíření jejich slávy?

Oni se s tím moc nezalamují. Sem tam se někdo zeptá, ale přitom ani nevyžaduje odpověď. Samozřejmě, že legendu všude uvádíme. Ale nepotřebují vysvětlení. Přijmou hru a baví se.

Co čeká Čankišou v nejbližší době? Chystáte se v dohlednu ještě na nějaký podobně daleký výlet?

Tak to je otázka spíš na naší manažerku, ona všechno drží do poslední chvíle pod pokličkou a potom nás tím překvapí. Já osobně bych jel okamžitě a vlastně kamkoliv. Je to o potkávání skvělých lidí, které spojuje hudba, takže si vlastně všichni rozumějí. A to je na tom to nejhezčí. A myslím, že nás Hanka brzy něčím překvapí. Na Borneu jsme měli úspěch a hned na místě se ozval jeden velký australský festival, tak uvidíme....

Prý taky letos budete jak otevírat, tak i uzavírat festival v Trutnově. Jak to bude probíhat?

Ve čtvrtek 16. srpna budeme hrát jako první kapela, normální koncert. A 19. po půlnoci, takže vlastně už dvacátého, bychom měli podle nápadu pořadatelů vystoupit s rozšířeným počtem bubeníků, kdy si s námi zahraje třeba i Pavel Fajt. Jak to ale bude vlastně vypadat, nemám zatím ani ponětí.

Autor: Antonín KocábekFoto: Agentura Indies

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ