Čerstvé návraty zkušených i klady inspirací z archivů

Kultura
30. 6. 2013 19:00
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Minulost se v hudbě prolíná s přítomností, zdánlivě staré se často vrací a to, předkládané jako nové, naopak pamětníci mnohdy spolehlivě identifikují jako recyklát. Ani v nejmenším to není na škodu - a nejen proto, že ta hudba, která za něco stojí, je vždy nadčasová.

Oskar Petr: Jsme starý jako děti (Galén)  
http://www.oskarpetr.cz

Jméno Oskara Petra se táhne - s přestávkou v emigraci - tuzemskou hudební scénou už od sedmdesátých let. V posledních letech je spíš známější jako autor hitů pro jiné, ale ani v nejmenším to neznamená, že by rezignoval na vlastní interpretaci. Letošní jarní album ovšem jasně ukazuje, že spíš než trumfnout minulé úspěchy, provází jeho současnost tendence stále jednou nohou setrvávat v osvědčené minulosti.

Album spojuje několik poloh Oskara Petra.Jarní, v podstatě už třetí sólové album loňského šedesátníka, tak nabízí nejen současnou čerstvou tvorbu, ale i znovu nahranou starší klasiku. Působí to trochu jako nedůvěra v nové písně a otevřená zadní vrátka. Letití příznivci si samozřejmě rádi zavzpomínají, ale při poslechu nových autorských příspěvků se nabízí otázka, jestli celý ten koncept kombinace novinek s best of není vlastně trochu zbytečný.

Starší písně - ať už ty z dob Marsyas, nebo ty z alba Fabrica Atomica - dostaly novou, folkrockově přirozenou podobu, několik novinek v závěru nahrávky vedle nich rozhodně nepůsobí jako chudí příbuzní a jsou příjemným příslibem. Jediným zbytečným bodem je tak předělávka už značně zprofanované Krylovy Morituri te Salutant, která původní verzi písně nejen nikam neposouvá, ale chybí ji i originální mrazivost.

Věrným kolegou Oskara Petra je v posledních letech houslista Jiří Vopava. Autor i sólista v jedné osobě, doprovázený sestavou excelentních muzikantů, především v nových, baladicky pojatých písních opakovaně dokazuje, že boj s hloupým popem není marný. A že může nést ovoce, které potěší především ty, kteří mají rádi neexperimentující, vstřícné a příjemné písničky, ale obejdou se bez podbízivosti a hloupoučkých rýmů, které si se slovem "pop" mnozí automaticky spojují. Je však otázkou, zda navzdory tomu, že jde o autorsky povedené i dobře zahrané písničky, může podobná tvorba oslovit i někoho jiného, než jen ty, kteří Oskara Petra už poslouchají léta a o jeho kvalitách dávno vědí.

 

Eskamotër & Echo Orchestr: Pohled do ulice (Indies MG)
http://eskamotermusic.cz

Kdysi byl členem novovlnného spolku Čertovi soustružníci, průkopníků českého hip-hopu Piráti či jejich alternativně rockových následovníků Piráti 44, s letošním jarem se Slávek Hamaďák, kytarista z Hradce Králové, vrátil po patnáctileté pauze v reinkarnaci divnofolkového písničkáře s neméně podivným nickem Eskamotër. A jeho debut rozhodně stojí za pozornost.

Kolekce melancholických písniček je sympatická svým vyhýbáním se dogmatům. Jestliže v úvodní skladbě připomene šafránského písničkáře Vladimíra Veita, hned v následujícím příspěvku se bez problémů staví po bok o generaci mladších tvůrců, jakým je třeba maskovaný kuchař z Doks, který si říká Kittchen.

Pro Slávka Hamaďáka alias Eskamotëra je jeho debut vlastně návratem.Spojení tradičních písniček s na jedné straně elektronickými rytmy i ruchy, a na druhé tradičně bluesovou harmonikou či jazzovou trubkou, v sobě mají váhání a nejistotu, nebojí se odkrýt své pochybnosti uprostřed vytrvale kladených otázek i otevřeně se vydat všanc posluchači prostřednictvím křehké poetiky, která se snadno může stát obětí výsměchu. Právě ona přirozenost a upřímnost, s jakou se skladby z restartové nahrávky prezentují, dává výsledku autenticitu i smysl.

"Nefolk" Slávka Hamaďáka je pro citlivé posluchače a pro ty, kteří nemají ve všem jasno a rádi hledají. Ocení ho všichni, kteří se nespokojují jen s hledáním (často jen zdánlivě) nového, ale baví je i nacházet spojnice s inspirativní minulostí. Nikam nespěchající rytmy a nijak složité, ale přesto emocionálně silné nápěvy, jim toho všeho nabídnou nemalou porci.

Koncertní premiéru si odbyl Eskamotër až v červnu 2013.Zamyšlená kolekce písniček ovšem nejen dává otázky a pozastavuje se nad náhodami, hledáním, pamětí, vírou v sebe a zbytečností či potřebou skepse. Je odrazem nejisté současnosti stejně tak, jako nenápadným připomenutím, že některé věci se s dobou nemění. A jako taková nabízí jednu z nejzajímavějších autorských výpovědí, která se letos na tuzemské scéně objevila.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ