České muzeum hudby nabídne Sukovy housle i sbírku angličáků

Kultura
25. 5. 2016 21:00
Houslový virtuos Josef Suk.
Houslový virtuos Josef Suk.

Národní muzeum (NM) v Praze ve středu v Českém muzeu hudby pro veřejnost otevře novou výstavu s názvem Josef Suk. Housle - můj osud, která představí životní dráhu jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů. Návštěvníci se až do 30. září mohou těšit na cenné památky rodiny Sukových, mezi které patří například historické fotografie, plakáty, hudební programy, ukázky korespondence, ale i sbírka autíček.

"V Národním muzeu seznamujeme s významnými osobnostmi nejen z oblasti historie a vědy, ale i umění a hudby. Josef Suk patřil k předním osobnostem hudebního světa a velmi mě těší, že otevíráme výstavu, která představí jeho životní kariéru a zároveň ukáže široké spektrum předmětů a rodinných památek, jež získalo České muzeum hudby darem od paní Marie Sukové, manželky slavného houslisty," uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Housle Stradivari zvané Libon z roku 1729 (vlevo) a housle Guarneri zvané Princ Oranžský z roku 1744 (vpravo) jsou mezi exponáty výstavy o houslistovi Josefu Sukovi, která začíná 24. května v Českém muzeu hudby.Zájemci si budou moci prohlédnout i hudební nástroje ze sbírky Českého muzea hudby, na které Josef Suk hrál - housle Stradivari a housle Guarneri, které dnes patří k nejvzácnějším nástrojům na světě.

České muzeum hudby získalo do svých sbírek v uplynulých letech řadu unikátních předmětů týkajících se životního osudu Josefa Suka včetně osobních předmětů, mezi které patří například zlaté hodinky nebo cenné barokní hodiny s kalendáriem a zvonkohrou. O tom, že i virtuos může mít obyčejné lidské zájmy, přesvědčí Sukova rozsáhlá sbírka modelů autíček, takzvaných angličáků. Více informací se nachází na www.nm.cz a www.muzeum3000.cz.

Josef Suk byl uznáván jako přední houslový virtuos, který v druhé polovině 20. století patřil ke špičkám svého oboru. Ve světě byl považován za pokračovatele hudební tradice rodiny Dvořákovy a Sukovy - Antonín Dvořák byl jeho pradědečkem a skladatel a houslista Josef Suk jeho dědečkem.

Josef Suk se začátkem 50. let 20. století etabloval jako zakladatel Sukova tria a v polovině 50. let pak také jako sólista. Začínal s Českou filharmonií, jejímž sólistou se stal počátkem 60. let. Vyhledáván byl především jako interpret české houslové literatury, ale na repertoáru měl téměř všechna významná houslová díla světových skladatelů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zbyněk Stanislav, Kamaryt Michal

Další čtení

Obrázek: Antonio Salieri, Joseph Willibrord Mähler. Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo.

Zájem o "kouzelné tóny" Salieriho hudby oživila až fáma o vraždě Mozarta

Kultura
5. 5. 2025

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ