Colours of Ostrava 2014: Robertův večírek

Kultura
20. 7. 2014 14:45
Sobotní odpoledne rozhýbal i Dan Bárta.
Sobotní odpoledne rozhýbal i Dan Bárta.

Třetí, sobotní den letošního ročníku, se nesl pod vlajkou někdejšího vokalisty Led Zeppelin, který přilákal nemálo takových, co se vydali do Ostravy jen kvůli němu. K vidění ale bylo i leccos jiného.

S přehoupnutím se do druhé poloviny letošní nabídky programu se začala objevovat i únava. Skupinky posedávajících, popíjejících a klábosících u jedné ze scén, na které se zrovna nic nedělo, zatímco o pár set metrů dál nabízely další scény žánrově různorodé interprety, byly k vidění stále častěji. A také u bankomatu, umístěného kousek za branou, byla prakticky neustálá a nezmenšující se fronta. O zaplněných barech ani nemluvě.

Program Full Moon scény otevírala kapela Prodavač, pohrobci někdejších Sporto. U jejich setu se ukázala další nepříjemná stránka neustávajícího vedra. Nejenže z hudebníků doslova lilo, ale vlivem horka jim kolabovala i elektronika. Přesto materiál především z debutové desky Malý ráje sklidil nadšenou odezvu a potvrdil, že s příjemnou a současnou popovou hudbou se dají spojit i generační výpovědi a v nejlepším slova smyslu angažované texty.

Angélique Kidjo.Navzdory odpolední hodině přilákala početný hrozen lidí i herečka Bára Hrzánová, příležitostně už léta vystupující se skupinou Condurango. Někdejší akustický, latinou i spřátelenými Nerez ovlivněný soubor se mezitím personálně rozrostl (v sestavě byl k nalezení i někdejší spolupracovník Zuzany Navarové Mário Bihári nebo rockově energická rytmika, kde na baskytaru a housle hraje zpěvaččin syn) a i záběr se žánrově rozprostřel. Důkazem byla třeba až rockově rozjetá skladba Druhá máma ze stejnojmenného nového alba.

Hned poté přišel na Fresh scéně první z vrcholů dne. Australský zpěvák a producent Chet Faker stanul na pódiu úplně sám, obklopen jen svými "mašinkami" - a přesto to nebyla nuda ani na vteřinu. Jediný problém byl pořadateli neodhadnutý zájem, protože dav zájemců tak dvojnásobně překročil kapacitu scény. Nejenže ji úplně zaplnil, ale rozprostíral se i na desítky metrů okolo.

Chet Faker ukázal, že i moderním způsobem se dají dělat silné písničky, zvukově nápadité i přístupné nejen nejmladším. Hravé a nápadité hudby není nikdy dost. Ve spojení s fantastickým hlasem a nepřehlédnutelným charismatem z toho byl vynikající zážitek.

Iyeoka.Šumperští The Finally v sobě spojovali čerstvost mládí a lásku k hudbě časů minulých. Kmotry jim jsou The Velvet Underground a třeba ozvěny "rozmazaných" My Bloody Valentine na straně jedné a jednoduše úderných The Kills na té druhé. Hravé, melodické a působivé dvojice mladých dam a pánů, o kterých ještě určitě bude slyšet.

Beninská diva Angélique Kidjo a následná Američanka s nigérijskými kořeny Iyeoka opět potvrdily náchylnost Colours k jakýmkoli fúzím world music s dalšími žánry - ať už je ve výsledku dominantní spíš afropop a soul jako v prvním případě, nebo R'n'B a hiphop v tom druhém. Exotika a neobvyklá rytmická i melodická spojení si najdou v Ostravě vždy dostatek příjemců, a ani tentokrát tomu u emotivních setů nebylo jinak.

John Grant, podobně jako Chet Faker, přivezl moderní formu písničkářství - jestliže zpočátku nabídl spíš teskné a smutkem překypující balady s dominantními klávesami, zhruba v polovině bloku se táhlé uplakané nápěvy proměnily v energické elektronické skladby, s bohatě samplovanými rytmy - dost nečekaná poloha pro pětačtyřicetiletého vousáče, od kterého by jeden čekal spíš třeba country. Posmutnělá vyznání gaye s drogovou minulostí i diagnostikovanou HIV pozitivitou místy zněla možná až trochu moc rezignovaně a monotónně, ale přesto šlo o celkem silný zážitek.

Po jeho skončení se už ale plocha před hlavní scénou začala intenzivně plnit - netřeba si nic namlouvat, jméno Robert Plant bylo pro české publikum z letošního programu zdaleka nejznámější, a hlavně pro vyznavače tradičního rocku nejpřitažlivější. Jenže Plant už dávno není jen někdejší frontman Led Zeppelin - ačkoliv se k nim pochopitelně stále rád hlásí a v jejich repertoáru loví.

Robert Plant si věk nepřipouští.Jejich hity zazněly i v Ostravě - ovšem ve značně pozměněné podobě. Zároveň ovšem ve stále skvělé kondici se nacházející zpěvák představil i úplné novinky z chystaného zářijového alba. Zábavný set kladl důraz na to, co charakterizuje Plantovu současnou tvorbu - nesetrvávání na místě, propojování rockových kořenů s prvky world music. Mix rocku, afrických rytmů a lehce psychedelické atmosféry koncertně skvěle funguje. Slavná minulost tu není modlou, ale odrazovým můstkem k nečekaným fúzím tradiční hudby se zcela současnou. A Plant tak není revivalem sebe sama, ale dává rocku novou budoucnost.

To vše se ukázalo i na Colours, kam se Plant vrátil po osmi letech. Střídání rockových poloh s africkými vsuvkami se ukázalo jako velmi občerstvující a i sám zpěvák hýřil dobrou náladou. Jeho doprovodná kapela The Sensational Space Shifters, ve které se sešla celá sestava JuJu (která už u nás byla k vidění) a kterou doplnil skvělý kytarista Skin Tyson, šlapala dokonale, a tak nadšeny byly nejen stárnoucí máničky, kterým minulý režim Led Zeppelin nedovolil vidět, ale i všichni ostatní přítomní. Bez debaty šlo o vystoupení, které už napevno zůstane zapsané v historii festivalu jako událost.

Že většina přítomných si nenechala ujít Roberta Planta, ovšem vůbec neznamenalo, že by ve zbytku areálu bylo prázdno. Však také pořadatelé ohlásili návštěvnický rekord - tou dobou se počet návštěvníků podle jejich informací přiblížil ke čtyřiceti tisícům. Zcela zaplněná Full Moon stage například tou dobou tleskala okouzlující baskytaristce Daně Schechter a její formaci Bee and Flower. Tu pořadatelé v programu přirovnali k drahému parfému a měli pravdu: vystoupení bylo stejně tak romantické, tak noblesní, plné magických melodií, s okouzlující atmosférou jak z koncertů Marka Lanegana, s něžností Portishead. Osobně mi pořád naskakoval obrázek Suzanne Vega, doprovázené kapelou Tindersticks. Zasněný filmový soundtrack? Kdepak, mnohem víc.

Bastille.Sobotní - velmi zdařilou - tečkou na hlavní scéně se stali čerství britští popoví věrozvěsti Bastille. Ti se úspěšně poprali s popůlnoční hodinou, kdy se už z areálu valily davy odcházejících, a dokázali, že nejsou jen trendovou záležitostí pro mladé holčičky. Jejich hudba byla energická, plná silných melodií i chuti bavit sebe i ostatní. Jejich vystoupení navíc postrádalo onu rádiovou uhlazenost, známou z nahrávek, a mnohé i navzdory únavě chytře vystavěnými rytmy vybudilo do tance. Dramaturgie tak zde měla šťastnou ruku - na sobotní finále si jen stěží mohla vymyslet něco lepšího.

Autor: Antonín KocábekFoto: Petr Piechowicz, Colours of Ostrava

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ