Českého dirigenta Jakuba Hrůšu, zřejmě nejslavnějšího žáka zesnulého Jiřího Bělohlávka, zastihla zpráva o odchodu jeho učitele po sérii koncertů ve Spojených státech. Hrůša představil v Chicagu a později v New Yorku převážně český repertoár a dočkal se pochvalných recenzí.
S Chicagským symfonickým orchestrem (CSO) Hrůša uvedl cyklus Má vlast Bedřicha Smetany. Toto dílo se stejným orchestrem americkému publiku v úplnosti naposledy představil před více než třemi desítkami let legendární český dirigent Rafael Kubelík. Třebaže americký posluchač vážné hudby dobře zná symfonickou báseň Vltava, málokterý si ji spojí s celkem Má vlast, uvádějí americké kritiky.
"Kubelík byl nedostižný a při této práci (nahrávání Mé vlasti s CSO v roce 1952) začínal znovu a znovu, byl schopen pořídit i čtyři další nahrávky (živé televizní záznamy také existují v různých verzích). Hrůša však do cyklu Má vlast přinesl něco osobitě svého: dodává jí dobově a stylově patřičný cit pro barvu a atmosféru - dramatickou a plnou vlasteneckého zápalu - a přitom respektuje detaily i formální jednotu skladby. Na stupínku podává fyzický výkon, ale jasně artikulované vedení orchestru a dirigentova gesta vyplývají jen a jen z hudby samotné," napsal list Chicago Tribune.
Vystoupení s Newyorskou filharmonií kladně hodnotí například The New York Times, který poznamenává, že 35letý dirigent vedl newyorské filharmoniky vůbec poprvé. Publikum mimo jiné slyšelo Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka, dále tři z jeho Slovanských tanců a rapsodii pro orchestr Taras Bulba Leoše Janáčka. "Rozmáchlá gestikulace... činí z Jakuba Hrůši velmi živého dirigenta. Soudě podle bohatého a plného zvuku i působivého provedení, jež se mu z hráčů filharmonie při prvním společném koncertu podařilo dostat, jeho přístup funguje," napsal deník.
"Odešel Jiří Bělohlávek, mistr hudební interpretace, svrchovaný vykladač české hudby, něžná a citlivá duše, která se radovala z krásy nejjemnějších detailů skladeb širokého repertoáru... Mně osobně odešel drahý osobní přítel. Nikdo mi již nebude moci nabídnout tu tak úžasně cennou, pozornou a navýsost kultivovanou zpětnou vazbu, kritické slovo, zasvěcené povzbuzení," uvedl mimo jiné Hrůša ve svém projevu soustrasti poté, co v noci na čtvrtek Bělohlávek zemřel.
Hrůša, který je od podzimu 2016 šéfdirigentem Bamberských symfoniků, od sezony 2015/2016 stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a příští rok bude hlavním hostujícím dirigentem londýnského Filharmonického orchestru, pravidelně spolupracuje se známými orchestry i operními domy.