Dovolená ve Středomoří a poetika mladých žen

Kultura
16. 3. 2014 18:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Hrát hudbu, která nejenže nejde v hlavním proudu, ale dokonce si i vybírá z menšinových posluchačů, nikdy nebylo lehké, a to i v dobách, kdy poslech hudby byl spojujícím článkem především mladé generace a záležitostí většího významu i zájmu.  Dnes jde v její produkci o činnost téměř donkichotskou. Přesto stále vzniká a není bez zajímavosti ji občas vyzkoušet. A nejen proto, že ji dělají půvabné, mladé dámy.

 

BraAgas: Yallah!  (Indies Scope)
http://bandzone.cz/braagas

Převážně dámská kapela, zdá se, nalezla řešení, jak ani po pár letech existence neskončit v bludném kruhu a neuvíznout ve stereotypech. Její střídání dvou verzí repertoáru - tedy interpretace středověké hudby a vlastních úprav world-music - způsobuje "neunavenost materiálu" a výsledkem je už páté album během necelých osmi let. Pobídka Yallah!, kterou ho pojmenovala, pochází z arabsky mluvících zemí znamená prý ostatně česky něco jako "Jedem!" nebo "Pohni sebou!"

Design digipacku navazuje na jeho předchůdce.Jako výchozí materiál i tentokrát BraAgas zvolili středomořské židovské písně, od Španělska až po Turecko. Pojaty byly oproti minulosti trochu konzervativněji, ubyla elektronika, důraz zůstal na použití exotických nástrojů, které dodávají atmosféru nevšedního zážitku, a především obvyklou živelnost, která tvorbu provází od začátků. Spolu s ženskou vyzývavostí i zdravě optimistickým přístupem k životu nabízí album svého druhu "dovolenou", výlet do cizokrajných končin, který občerství mysl a dokonale zrelaxuje.

Nahrávka nikde neklesá pod dřívějšími alby (to minulé dostalo Cenu Anděl, to předcházející pak na něj bylo nominováno) nastavenou úroveň. Co se změnilo je fakt, že k nejsilnějším místům tentokrát nepatří svižné jízdy, ale komornější skladby jako je Dere Gelyior nebo střední a na rytmech hodně postavená místa (La Comida, Mi Suegra, Bil Bil Pile). Naopak galícijská Agarrado trochu svou předvídatelností připomene s kýčem koketující umělost pojetí kdysi svěžího folklóru, jak ho předvádějí v ulicích našich měst peruánští indiáni a ukazuje, že svěžest není ani samozřejmá ani nevyčerpatelná.

BraAgas je dnes pět dam a jeden basista.Mnohem častěji i z pátého alba BraAgas ale dýchá to nejdůležitější: muzikantská radost, skvělá souhra a chuť se podělit i přenést objevené zdroje i na posluchače. Šestice zúčastněných (vedle původního kvarteta jsou tu i dva minule noví, dnes již trvale usazení spoluhráči) prokazuje opakovaně schopnost se inspirovat vzájemně a své nadšení i zaujetí vetknout do atmosféry skladeb, která dokáže navodit živost koncertu i panelákovém obýváku. A co víc - spolu s nápaditými aranžmá umožňuje i s opakovaným poslechem objevovat harmonicky i rytmicky zajímavé momenty, stejně jako se zcela pasivně oddat poslechu, aniž by brzy ona kulisa zněla lacině a nudně.

Yallah! je po předchozím Fuerte další pestrou porcí sefardských písní, plných života, temperamentu a romantiky, zároveň ale i výmluvným varováním, že ani tato hudební nádrž není bezedná a že opakování sebe sama, může přijít nečekaně. Na druhou stranu - invence s jakou jsou ty písně zpracovány a podány, je důraznou lekcí, že s inspirací budou mít BraAgas problém jen stěží.

 

Azaret: Azaret (vlastní náklad)
http://bandzone.cz/azaretband

Zasněná porce zhudebněné poezie. Původní dvojice zpěvačky, recitátorky a flétnistky Terezy Holušové a kytaristy Jakuba Vanka se na debutovém albu rozrostla o violistku, cellistu a perkusistu, a jako host vypomohla na klavír i písničkářka Bára Zmeková. V jedenácti skladbách se výsledek nikde nepřibližuje klasické písničce, ale funguje formou melodramu. Pokorně podané texty jsou nejčastěji recitované, s počtem tónů minimalisticky pojatým hudebním doprovodem. Nahrávka má folkovou průzračnost, nabízí relaxaci s intenzitou buddhistických manter,  libuje si v tajuplných, exoticky znějících zvucích jak vystřižených z tvorby nějaké world music kapely a nechybí jí komornost šansonové výpovědi - ale ve skutečnosti se nepřibližuje ani jednomu ze zmíněných směrů.

Debutové album Azaret je zajímavým příspěvkem současné poezii.Něžná hudba a  pocitové i lyrické texty si razí svoji cestu. A také se pohybují na hraně. Mohou totiž oslovovat svou přirozenou krásou ale zároveň i snadno vyvolat výsměch tím, jak se vzdávají kontaktu se syrovou (a surovou) realitou a nechybí jim ani patos. Vyžadují pozornost, co největší klid a soustředěnost. Nebojí se hledání a otevřenosti, což s sebou nese i slepé uličky. Pokud ovšem vše do sebe zapadne a hudba nejen podpoří poetiku textu, ale i se sama projeví, třeba  důmyslnou gradací (tak jako ve skladbách Milenka nebo Úplněk), je výsledek velmi přesvědčivý a určitým způsobem magický.

Pásmo zhudebněných příběhů, poeticky nadnesených a zamyšlených, někde může připomenout atmosféru rozhlasových her či dávné Televizní chvilky poezie. Tím, jak nikam nespěchá, je trochu až provokativní vůči dnešní uspěchané době i obvyklé snaze zaujmou co nejrychleji. Jenže tady nikdo o posluchačský zájem nebojuje. Podobně jako ve snech, jejichž vyprávění také album připomene, tu čas plyne svým tempem. A pokud se mu posluchač nepřizpůsobí, jen těžko k nim pronikne. Odměnou je nejen autorčin citlivý pohled na vnější svět, ale i ochota nechat nahlédnout do niterných myšlenek.

Textařskou i interpretační duší skupiny Azaret je Tereza Holušová.Debut formace Azaret je netypickou nahrávkou, jaké se rozhodně neobjevují každý den. Probouzí obrazotvornost, nabízí zvukomalebnost i nečekané hudební barvy. Záleží jen na potenciálním příjemci, zda ho emoce a citlivost mladé autorky zasáhnou. Skutečnost, že se ale podobná nahrávka objeví i dnes, kdy se většina hudební tvorby podřizuje jen zábavnosti, nenáročnosti, popřípadě se naopak vůči nim důsledně vymezuje za každou cenu, je sama o sobě pozitivní.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ