Uvedením nové skladby, kterou pro Plzeň a pro Plzeňský kraj speciálně složilo pět mladých plzeňských autorů, vyvrcholí v říjnu festival 5 řek/5 pramínků. Tématem festivalu, který pro mladé studenty a žáky uměleckých škol vyhlásilo sdružení Svět podle Jakuba, je pět plzeňských řek. Sešly se v něm výtvarné, literární i hudební práce, řekla Jana Roštíková se sdružení.
"Původně jsme chtěli jen dát dohromady několik souborů ze základních uměleckých škol, které vedou naši přátelé - mladí hudebníci, se kterými už nějaký čas spolupracujeme. Chtěli jsme ve velkém hudebním projektu 5 řek dát také prostor těm mladším a všechny malé i velké umělce tak trochu propojit v jednom tématu," řekla Roštíková. Nápad se ale postupně rozrostl a nabral také výtvarnou a literární část.
"Každá z řek má svou náladu a svá tajemství, každá má své příběhy a historii okolí, jímž protéká, nese informace z místa na místo, přináší vláhu, ale dovede se stát také nezkrotným živlem. Tak jako pramínky bublají, čeří se, sílí v řeky a sbíhají se v jeden proud, tak i žáci a studenti z celého Plzeňského kraje se spojili ve festivalu, aby svým výtvarným, literárním i hudebním uměním osvěžili Plzeň," řekla Roštíková.
Sdružení loni vyhlásilo výtvarnou a literární soutěž, do které se přihlásilo přes sto žáků ze dvanácti škol. Nejlepší oceněná výtvarná díla jsou vystavená v Domě hudby v Plzni, další práce jsou v Měšťanské besedě a Knihovně města Plzně. Vítězné literární práce se představí 15. září ve foyer Domu hudby. V hudební části festivalu vystoupí v zahradě Měšťanské besedy 17. a 18. září téměř dvacet souborů základních uměleckých škol.
Vyvrcholením několikaletého projektu 5 řek bude premiéra nového hudebního díla. Jeho jednotlivé části věnované plzeňským řekám složili mladí místní skladatelé. Skladbu přednesou orchestry pěti uměleckých škol a smíšený pěvecký sbor. Koncert se uskuteční 15. října ve Velké synagoze v Plzni a 18. října v jízdárně ve Světcích u Tachova. Na projektu se kromě plzeňské konzervatoře podílí také konzervatoř v Košicích, v belgickém Mons, hudební akademie v lotyšské Rize a polské Wroclawi - hudební tělesa z minulých nebo budoucích Evropských hlavních měst kultury.
Občanské sdružení Svět podle Jakuba založili manželé Roštíkovi v červnu 2010 a podporuje kulturní, převážně hudební projekty zaměřené zejména na studenty hudby. Sdružení vzniklo na počest jejich syna Jakuba, absolventa plzeňské konzervatoře, který zahynul v roce 2009 v USA, kde studoval hudbu.