<span>Imogen Heap</span> čaruje se zvuky v eliptickém domě

Kultura
1. 10. 2009 09:30
Imogen Heap je známá také jako součást dua Frou Frou.
Imogen Heap je známá také jako součást dua Frou Frou.

Potrhlá slečinka Imogen Heap se pouští do nejrůznějších projektů.Divná slečinka, tahle Imogen Heap. Divná v tom nejlepším smyslu slova. Působí možná potrhle, ale právě proto zůstává rozpoznatelná a osobitá, i když se pouští do těch nejrůznorodějších projektů.

Imogen vyzkoušela leccos. Má klasickou průpravu, studovala hru na klavír, violoncello či klarinet, ale rozumí si i se samplery, zvukovými procesory a počítači. Spolupracovala s legendárním rockovým „kytarovým hrdinou" Jeffem Beckem. Spolu s Guyem Sigsworthem (produkoval pro Björk i Madonnu) založila elektronické ambientní duo Frou Frou. Podílela se na soundtracku k Letopisům Narnie, i když píseň z druhého dílu jí vyhodili, protože prý byla pro film „příliš temná".

Nejzajímavější jsou ovšem sólová alba, se kterými Imogen Heap ještě před pár lety vyhazovali od firmy k firmě, protože se vydavatelům zdála málo komerční. Posluchači s dobrým vkusem měli naštěstí jiný názor a jak druhé album Speak For Yourself (2005), tak novinku Ellipse poslali do hitparád. Fanoušci dokonce nedávno pomohli Imogen stáhnout desku z aukce na internetovém portálu eBay, kam kdosi nelegálně a před oficiálním datem vydání umístil promo kopii nahrávky.

ČTĚTE TAKÉ: Will Smith bude uvádět udílení Nobelovy ceny za mír

Imogen Heap i na novince dostála svému tvrzení, že elektronika nemusí znít „studeně". Záleží spíše na tom, jak ji hudebník využije. Mihotavé střípky i hutnější plochy elektronických zvuků, obohacené „živými" nástroji (klavír, housle, cello, trubka), tvoří pestrý, nadýchaný doprovod, ať už Imogen zpívá vkusné, netuctové pop songy jako First Train Home či křehké, rozevláté zvukomalby jako Little Bird.

Imogen Heap je známá také jako součást dua Frou Frou.Název alba Ellipse zvolila Imogen podle nezvyklého eliptického půdorysu domu kdesi v hrabství Essex. Imogen v tomto domě strávila dětství a nyní se vrátila pro inspiraci doslova do svého někdejšího dětského pokoje, ve kterém si postavila nahrávací studio.

Odlesk hravosti a fantazie se do písní skutečně promítl, byť všechny texty nejsou tak bizarní jako například Tidal (Přílivový): „Před elektrickým světlem/jsi uplaval skrze polévku temnoty jako krokodýl/sklizeň třešní v říčním proudu/měla bych zanechat jiskřivé otisky chodidel v pobřežních písčinách..."

Fantaskno se promítlo nejen do textů, ale i do hudby samotné. Instrumentální základ zní tak hravě a nápaditě, že si ho Imogen mohla dovolit vydat coby bonus limitované edice. Obstojí i bez zpěvu a textů. To ovšem neznamená, že si máme nechat ujít Imogenin křišťálově čirý soprán.

Foto: Sony Music

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ