Jana Kirschner vydala album Moruša: Čierna

Kultura
27. 10. 2014 21:19
Slovenská zpěvačka Jana Kirschner představila nové album Moruša Čierna.
Slovenská zpěvačka Jana Kirschner představila nové album Moruša Čierna.

Jedna z nejpopulárnějších slovenských zpěvaček Jana Kirschner vydala nové album Moruša: Čierna, které je pokračováním projektu Moruša. Novou desku zpěvačka před novináři označila za ambiciózní počin v době, kdy na hudební scéně v bývalém Československu podle ní vládne skepse.

Zmiňovaný projekt zahájila Kirschner loni, kdy na Slovensku i v Česku pokřtila album Moruša: Biela. Jeho druhá část Moruša: Čierna se původně očekávala už na jaře. Zpěvačka termín vydání tohoto alba nakonec posunula a v létě oznámila, že čeká druhého potomka.

"Je to moje dosud nejodvážnější album a jsem přesvědčena, že i nejpřekvapivější. Texty jsou někdy dlouhé básně, na nichž jsem pracovala celé měsíce. Jindy si ovšem jenom hraju s jednoduchými dobře znějícími slovíčky. Moruša Čierna je intimní, hluboká, radostná," uvedla k novému albu Kirschner. Už na jaře příštího roku připravuje zhruba po deseti koncertech na Slovensku i v Česku.

Základ alba tvoří studiové nahrávky ze začátku minulého roku. Podobně jako ve svém dřívějším albu pod názvem Krajina Rovina i tentokrát využila útržky konverzací či upravený zvuk. "Záměr je jasný přinést něco nového, inspirativního, představit umění zvuku či obyčejných písní bez snahy působit nesrozumitelně nebo akademicky," doplnila zpěvačka. Nová deska obsahuje i hlas její tři a půlleté dcery Matildy.

Píseň Muzika z nového alba zveřejnila pětatřicetiletá zpěvačka už minulý týden. "Skladba je o muzice, o hudbě, o lásce k ní, která mě doprovází celým mým životem a vede všechny moje životní kroky," uvedla. Píseň napsala spolu s partnerem, hudebníkem a producentem Eddiem Stevensem. "Nahrávalo ji více než tisíc lidí z mnohých koutů Slovenska a Česka. V skladbě se objeví i dav z koncertu z českého města Protivín, kde jsme koncertovali koncem srpna," poznamenala zpěvačka.

Do nahrávaní projektu Moruša se zapojily dvě desítky hudebníků ze Slovenska, Česka i Británie. "Je to projekt, který je ambiciózní, hlavně v době, kdy na slovenské a české hudební scéně vládne skeptická atmosféra," řekla Kirschner.

Rodačka z Martina své první album vydala v roce 1996. O rok později ji slovenská Hudební akademie ocenila titulem Objev roku. V roce 2000 se prosadila na českém trhu deskou V cudzom meste.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Koller Jan

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ