Japonský "Beethoven" přiznal, že není hluchý

Kultura
7. 3. 2014 08:25
Mamoru Samuragoči.
Mamoru Samuragoči.

Japonec Mamoru Samuragoči, který o sobě tvrdil, že komponuje vážnou hudbu, ačkoli neslyší, se v pátek omluvil na tiskové konferenci celému národu. Přiznal, že lékařské testy prokázaly, že není hluchý, a hluboce se poklonil přítomným na znamení lítosti.

Samuragoči, který si svým původním příběhem vysloužil přezdívku japonský Beethoven, se objevil na veřejnosti poprvé od té doby, co vznikly pochyby o jeho verzi událostí.

Takaši Niigaki, který skládal hudbu pod jménem Samuragočiho."Všem jsem udělal svou lží problémy. I těm, kdo si koupili mé nahrávky a chodili na mé koncerty," řekl padesátiletý hudebník. V prohlášení, které bylo rozdáno přítomným novinářům, se uvádí, že padesátiletý muž má sice poškozený sluch, avšak nelze hovořit o hluchotě. "Slyším zvuky, ale zdeformované. Mluvenou řeč rozlišuji těžko a stále potřebuji tlumočníka," řekl Samuragoči, který vyměnil původní bohémskou kštici za krátký sestřih.

Po 18 let spolupracoval s profesorem Takašihem Niigakim, který hudbu skládal pod jeho jménem. Případ vyzradil letos Niigaki, když se přiznal k autorství skladby, již si vybral jako doprovod japonský krasobruslař Daisuke Takahaši v domnění, že jde o dílo Samuragočiho.

Na tiskové konferenci dnes Samuragoči popsal, jak spolupráce fungovala. S Niigakim se prý scházel v kavárně v tokijské čtvrti Šindžuku. "Napsal jsem, co chci, a obecný plán skladby, Niigaki pak hudbu složil. Ano, podvedl jsem lidi, kteří si kupovali mé desky," řekl. Niigaki prý žádal stále vyšší honoráře.

Samuragoči se omluvil také televizním stanicím a deníkům, které ho podporovaly, i Takahašimu. Skandál vypukl krátce před olympiádou v Soči, kde Takahaši vystoupil na hudbu, o níž si původně myslel, že ji složil Samuragoči. "Měl jsem strach, že ho to poškodí, cítil jsem strašnou odpovědnost," řekl Samuragoči. Na krasobruslařskou soutěž, v níž Takahaši skončil na šestém místě, se prý raději nedíval.

Samuragočiho proslavila Hirošimská symfonie, napsaná k uctění obětí atomového útoku na Hirošimu:



Příběh tohoto hudebníka Japonsko fascinuje. Páteční tiskovou konferenci, která měla být půlhodinová, avšak trvala tři hodiny, vysílaly živě dvě televizní stanice.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ