Jiří Černý ro(c)kuje s posluchači už přes půl století

Kultura
23. 2. 2016 19:45
Hudební znalec Jiří Černý.
Hudební znalec Jiří Černý.

Jeho hudební pořady bývaly a dodnes jsou kulturní událostí. Jiří Černý, legenda české hudební publicistiky, s nimi neúnavně jezdí po republice již desítky let. Za minulého režimu lidem představoval i tehdy těžko dostupnou hudbu ze Západu či zakázané písničkáře. Též náruživý sportovec píše knihy a fejetony a vystupuje v rozhlase. Ve čtvrtek oslaví osmdesátiny.

"Chci lidem zprostředkovávat muziku, ke které by se jinak nedostali," říká Černý. V hudbě sám ctitel opery, Boba Dylana či Jiřího Pavlici si v šestačtyřiceti letech vydobyl sportovní trofej železný muž.

K opeře ho prý přivedla maminka, která mu také odmalička zpívala, přesto sám nehraje na žádný hudební nástroj. Narodil se 25. února 1936 v Praze, ve čtrnácti byl druhý na mistrovství světa v lukostřelbě. Vystudoval žurnalistiku a začínal jako sportovní redaktor.

Stolní tenis, cyklistiku, krasobruslení a tenis komentoval už na konci padesátých let v Československém sportu, kulturní události na počátku let šedesátých v týdeníku Mladý svět a domácí i zahraniční hudební scénu později, od roku 1964, v první československé rozhlasové hitparádě Dvanáct na houpačce, kterou uváděl se svou tehdejší ženou Mirkou.

Své antidiskotéky pořádal od roku 1971 a v ČR těžko dostupné desky získával hlavně od známých v cizině: "Zajímavá alba mně ale přivezl i Karel Gott - například vynikající černošskou muziku," prozradil jednou.

V 60. a 70. letech také vytvářel antologie ze zahraničních alb (Charles Aznavour, Beach Boys, Jacques Brel, Bob Dylan, Simon & Garfunkel), k nimž psal i obsažné texty.
S hudbou, co stála za pozornost, seznamoval lidi i jako autor, případně spoluautor knih Zpěváci bez konzervatoře, Poplach kolem Beatles a Hvězdy světových mikrofonů. A také na stránkách Melodie a později časopisu Rock & Pop.

Vlna revolučních změn v listopadu 1989 mu přinesla zajímavé politické intermezzo v tehdejším Občanském fóru. A to díky blízkosti k pozdějšímu prezidentu Václavu Havlovi, se kterým byl přítel již od tanečních.

Do politiky ale Černý nešel kvůli prohranému autorskoprávnímu sporu o knížku Hvězdy tehdejších hitparád. Kniha, kterou původně psal s první ženou Mirkou, vyšla až po 20 letech v jeho přepracovaném vydání. Miroslava Filipová-Černá se v šestiletém soudním sporu nakonec domohla poloviny autorských práv k ní.

"Podruhé odsouzen" byl Jiří Černý podle vlastních slov v roce 1998, kdy mu tehdejší generální ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek zakázal spolupráci s tímto médiem. Černého se však zastalo mnoho umělců, takže rada Českého rozhlasu doporučila Ježkovi jeho rozhodnutí pozastavit.

K získání trofeje železný muž musel Černý do 24 hodin uplavat čtyři kilometry, ujet 180 kilometrů na kole a uběhnout maratón: "Zátěž strašně změní myšlení, je neuvěřitelné, co se v té hlavě a v tom těle stane. Byl to fyzický pocit totálního štěstí," svěřil se později.

Guru české hudební publicistiky také příležitostně moderuje, například festival Blues v lese, který se koná v Řevnicích u Prahy. V Českém rozhlase uvádí každé pondělí již léta hudební vzpomínkový pořad Klub osamělých srdcí seržanta Pepře. A stále neúnavně objíždí republiku s klubovými poslechovými pořady Ro(c)kování.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ