Hudební prostor Fléda v Brně, jedna z nejvýznamnějších klubových prostor v tuzemsku, nebude muset omezit produkci po 22. hodině. Jeho vyjmutí ze seznamu regulovaných míst dnes potvrdilo tamní zastupitelstvo. Za zachování klubu se postavily tisíce lidí z celé republiky. Fléda nyní bude pracovat na odhlučnění, řekl ČTK její provozovatel Lukáš Stara.
Vyjmutí Flédy z míst s regulovaným hlukem po 22. hodině neřeší podle některých zastupitelů problém, který v místě je. Fléda bude fungovat dál a hrozí, že si okolní obyvatelé budou na hluk stěžovat opětovně. "Uvědomujeme si, že opatření dělat musíme, a musíme teď najít nějakou schůdnou cestu, jak to udělat," řekl Stara.
Město i vedení klubu vidí cestu ve společných jednáních a následném řešení. "Jednání jsou intenzivní, byli jsme přímo ve Flédě a věřím, že se domluvíme k všeobecné spokojenosti," řekla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská. V klubu už se udělalo protihlukové opatření za dva a půl milionu korun, hlavní práce však Flédu čekají. Podle Stary budou stát tři miliony korun a právě na ně hledají peníze. V úvahu přichází podpora města, kraje i soukromý investor.
Důležitost Flédy zdůraznil v minulých týdnech i primátor Roman Onderka, podle něj má kulturní význam nejen pro Brno, ale pro celou Moravu. Tradice klubu sahá do roku 1911, v budově dříve sídlila tančírna s kabaretem, později nálevna a televizní studio Netopýr. V roce 2001 se Fléda stala hudebním klubem.
Stara nyní cítí především úlevu, nejistá situace kolem Flédy podle něj zatěžovala klub provozně. "Měli jsme problém domlouvat akce na další sezonu, vše bylo nejisté," řekl. Obrovská podpora veřejnosti ho překvapila a mile potěšila. "Nabilo nás to energií do dalšího fungování a provozu Flédy," uzavřel provozovatel.
Podpora veřejnosti, která se otiskla i v petici, kterou podepsaly tisíce lidí, především zviditelnila fakt, že deklarovaný problém s hlukem je tak jako jinde v podobných případech spíš zástupný a důvody snahy některých stěžovatelů jsou ve skutečnosti zcela odlišné.