Po událostech v Manchesteru, kde v pondělí pravděpodobně teroristický útok po vystoupení zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí, budou koncert Depeche Mode v Praze provázet zvýšená bezpečnostní opatření. Vyplývá to z úterního sdělení ministerstva vnitra. V místě konání u fotbalového stadionu ve vršovickém Edenu se dá očekávat množství policistů. V Česku platí od loňského 22. března první stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost.
"Policie je ve větším počtu přítomna v místech s větší koncentrací lidí, po útoku v Manchesteru však bude z preventivních důvodů vidět v ulicích více než v minulých dnech. To se týká i významných kulturních a společenských akcí, které nás v nejbližší době čekají. Vyšší ochrana měkkých cílů je naše priorita a s pořadateli veřejných akcí proto pravidelně komunikujeme," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Dodal, že zatím nemá informace o tom, že by událost v Manchesteru měla bezprostřední vliv na bezpečnost v ČR.
Agentura Live Nation, která pořádá středeční koncert Depeche Mode a na stejném místě v neděli a v pondělí vystoupení německé skupiny Rammstein, se k bezpečnostním opatřením nevyjádřila.
Pořadatelé velkých hudebních akcí se shodují na tom, že minula doba, kdy jim pomáhali zajišťovat bezpečnost například místní hasiči nebo členové Sokola. Místo dobrovolníků najímají profesionální agentury a peníze na zabezpečení ochrany tvoří jednu z nejvyšších položek rozpočtu festivalů a velkých koncertů.
"Událost v Manchesteru je hrozná a smutná a člověku se samozřejmě honí v hlavě, že v současné politické situaci se může stát. Je to příšerné, ale začali jsme se s tím po útocích v pařížském klubu Bataclan pomalu smiřovat. Už od té doby jsou naše přípravy z hlediska bezpečnosti mnohem pečlivější," řekl v úterý spoluzakladatel festivalu Rock for People Michal Thomes. "Bezpečnostní agentura, se kterou spolupracujeme, dostala zadání, aby bezpečnostní systém na festivalech byl připraven na zvýšené kontroly, jsou doplněné evakuační řády a snažíme se být na situaci připraveni. Byť stále věříme, že Česká republika je trochu mimo centra zájmu teroristů," dodal.
Obecně platí, že vstup na festival a pořádek v areálech a stanových městečkách má na starosti pořadatel akce, policie zajišťuje zejména dopravní situaci v okolí.
Z koncepce, kterou letos 19. dubna schválila vláda, vyplývá, že místa s vysokou koncentrací lidí budou více chráněna před teroristickými útoky. Do roku 2020 počítá například s informační kampaní a vzdělávacími kurzy a rozesíláním varování prostřednictvím elektronických komunikací. Podle koncepce je třeba se věnovat preventivním opatřením, přestože se zatím teroristické útoky Česku vyhýbají.