Nové album Srdcebeat si Richard Krajčo nadělil na den přesně k 38. narozeninám. Skupině Kryštof nyní může otevřít i cestu na zahraniční pódia.
V kapele je Richard Krajčo nejen zpěvákem a autorem, ale i přirozenou autoritou. I když byli u rozhovoru přítomni spoluhráči, jejich odpovědi se obvykle omezovaly jen na doplňující poznámky. "Richard je takový náš Steve Jobs," padlo se smíchem při debatě. "Čekáme vždycky, s čím přijde, a pak se mu snažíme co nejvíce pomáhat, aby se to, co nejdřív vypadá jako úplně šílené, podařilo uskutečnit."
Nové album jste nahrávali opět v českém studiu Sono s americkým producentem. Nechtěli jste to zkusit zas jinak?
V podstatě ne. Jen jsme nahrávání rozdělili do dvou etap. Jednak Amíci nemohli přijet na celou dobu nonstop, jednak jsme na to chtěli mít víc času. Víc jsme si to i užívali.
Proč si myslíte, že vaše letní festivaly Kryštof kempy uspěly? Festivalů je u nás jako máku.
Možná proto, že byly jiné, a naši fanoušci věřili tomu, co slibujeme. Mají v nás důvěru. A my v ně. Ukázali jsme, že to jde i bez ochranky, bez toho, že vám někdo u vstupu vyhazuje jídlo a pití, že můžete prodávat pivo za 25 korun, že můžete vyjít vstříc fanouškům. Že to v prvé řadě děláte pro ně. A spousta festivalů v Čechách nám ukázala, jak to nedělat. Měli jsme velké zóny pro rodiče s dětmi, mikrovlnky, aby se dalo ohřát jídlo pro děti, kojenecké vody za pár kaček. Nebo workshopy, kde jsme byli neustále s fanoušky v kontaktu. Chtěli jsme udělat takový festival, na jaký bychom my sami chtěli jít. Dnes už vidíme, ačkoli to ti lidé nejspíš nepřiznají, že jsme inspirovali i ostatní. Toto léto je například najednou skoro každý festival "rodinný".
Jak to bude s kempy dál?
V roce 2016 se vrátí. Už na tom pracujeme, chceme je zdokonalit, nabídnout ještě víc komfortu. Po prvním ročníku jsme dostali asi čtyřicet nabídek, kde je příště udělat, na kterých loukách a pod kterými zámky. Ale zachováme amfiteátry, aby si bylo kde sednout a nebylo to na zelené louce. Ostatně celá idea vzešla z "laviček", ze spontánních srazů s lidmi.
Z laviček?
Občas prostě vyvěsíme na internet, že se v nějakém městě objevíme v parku. A na lavičce tam pak zahrajeme jen tak pro ty, kteří přijdou, a pro radost. Ale už to musíme hlásit maximálně dvě, tři hodiny předem, jinak dojde ke kolapsu. Obvykle dorazí pár set lidí, ale v Praze přišlo tak dva a půl tisíce a v Jičíně asi tisíc nebo teď v Havířově patnáct set. Přinesou koláčky a pití, povídáme si, hrajeme na španělky. Bývá tam skvělá atmosféra, začaly chodit maminky s kočárky, že se jinak na nás nedostanou, nemají hlídání. Tak jsme si řekli, že uděláme festival i pro ně.
Je veřejným tajemstvím, že takhle fungujete i díky Andreji Babišovi. Jak přistupujete ke kritice s ním spojené a k obviňování, že podporujete jeho politickou kariéru?
Myslím, že jde o zástupný problém. A nejen proto, že zdaleka nejsme sami, koho Agrofert podporuje. My jsme spolupráci zahájili dávno předtím, než Andrej Babiš vstoupil do politiky. A tehdy to nikomu nevadilo, naopak nám všichni plácali po ramenou, jak se nám podařilo získat dobrého sponzora a jakou máme díky tomu skvělou produkci. A nyní se titíž lidé do toho "opírají".
A s jeho současnou pozicí problém nemáte?
Ne. Je pro nás jako partner ideální, lepší servis, co se týká občerstvení, bychom nenašli. Navíc při uzavírání smlouvy se už předem jednalo o dlouhodobější spolupráci. Samozřejmě nejednáme přímo s ním, na to tam jsou jiní lidé. Řešili jsme s nimi čistě praktické věci: podobně jako Ostravar nám dodával pivo, od Agrofertu jsme měli jídlo. Nás nezajímalo, jaké plány má ANO, ale jaké nám dodají klobásy, burgery, těstoviny a za jakou cenu. Takže z ohlasů pro nás pak nebyli důležití ti, kteří se pohoršovali, ale ti, kteří nám říkali: "To je super, že tu máte jídlo za normální cenu a ne klobásu za devadesát korun a bramborák za sto pade."* Je podle Krajča nové album povedenější než předchozí?
* Kolik času kapela věnuje fanouškům?
* Co dělá Kryštof, když nekoncertuje?
CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 15. června.