Tenorista Vargas zazpívá v Krumlově, doplní ho Gheorghiuová

13. 7. 2017 08:50
Sopranistka Angela Gheorghiuová a tenorista Ramón Vargas.
Sopranistka Angela Gheorghiuová a tenorista Ramón Vargas.

Zatímco mexický tenorista Ramón Vargas se v pátek na festival Český Krumlov vrací po šesti letech, rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová zde zazpívá poprvé. Jejich společný koncert pod širým nebem v Pivovarské zahradě za doprovodu PKF - Prague Philharmonia letošní festival otevře. Orchestr povede Leoš Svárovský, který dirigoval Moravskou filharmonii doprovázející Vargase na jeho posledním koncertu v Česku při zahájení loňského ročníku festivalu Dvořákova Olomouc.

"Moje dojmy z dosavadních zkoušek jsou skvělé, program nabídne jakési best of z opery," uvedl Svárovský na středečním setkání s novináři.

Program nabídne árie z oper Giuseppa Verdiho, Julese Masseneta, Charlese Gounoda, Giacoma Pucciniho, Francesca Ciley, Gaetana Donizettiho, Georgese Bizeta a Antonína Dvořáka.

Vargas a Gheorghiuová, kteří spolu v současnosti působí ve Vídeňské státní opeře, si na tiskové konferenci vzájemně skládali poklony. "Jsme více než kolegové, máme se rádi jako přátelé a zpívat s ním je pro mě čest," řekla Gheorghiuová.

"Pro mě Angela patří mezi nejlepší sopranistky všech dob. Její hlas vyvolává velké emoce, má v něm nepopsatelné kouzlo," konstatoval Vargas.

V roce 2011 se šestapadesátiletý Vargas, přezdívaný Pěvec pěvců, představil na festivalu v Českém Krumlově v rámci galakoncertu. "Krumlov je po architektonické stránce kouzelné město, vzpomínám si i na vstřícné reakce publika, ale letos to díky Angele bude ještě lepší," podotkl.

Gheorghiuová během své sedmadvacetileté kariéry ještě Český Krumlov nikdy nenavštívila. "Vždy velmi ráda poznávám nová města a nové publikum. Těším se na vystoupení pod širým nebem v letní atmosféře údajně překrásného města," sdělila.

Vystoupení pod širým nebem nebývají u operních pěvců příliš oblíbená. "Zpívám stejně venku i pod střechou, nelze jinak. Venku to bývá těžší kvůli akustice a také není lehké udržet pozornost publika," dodal Vargas.

Vargas je uznáván také jako koncertní pěvec díky rozsáhlému písňovému repertoáru. Na svém kontě má řadu prestižních ocenění, v roce 2000 jej například britská Opera Now vyhlásila umělcem roku a ve stejném roce jej rakouský magazín Festpiele označil za nejlepšího tenoristu světa. V roce 2001 získal Vargas dále například cenu ECHO Klassik - Pěvec roku.

Operní diva Gheorghiuová svůj mezinárodní debut zaznamenala v roce 1992 v Královské opeře v londýnské Covent Garden v opeře Bohéma. V témže roce se poprvé představila také v Metropolitní opeře v New Yorku a ve Vídeňské státní opeře. V prosinci 2000 si zahrála titulní roli ve filmu Tosca, který režíroval Benoit Jacquot.

Gheorghiuová je nositelkou francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury. V říjnu 2012 jí někdejší rumunský král Michal I. udělil vyznamenání Nihil Sine Deo za zásluhy o propagaci rumunské kultury v zahraničí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Další čtení

Laboratoř podnikatelského inkubátoru v Liberci umožňuje otestovat technologie

Domácí
5. 2. 2026

Ve Žďáru nad Sázavou by stavba teplárny spalující odpad mohla začít za dva roky

Domácí
5. 2. 2026
Skláři vyrábějí skleněné odlitky rukou architekta Davida Vávry ve školní huti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

Skláři ve Valašském Meziříčí udělali skleněné odlitky rukou Davida Vávry

Domácí
5. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ