Monkey Business patří nejen k nejzábavnějším a koncertně oblíbeným, ale i k nejplodnějším tuzemským kapelám: za třináct let své existence vydali celkem sedm alb. Na to nové, nazvané ironicky Happiness of Postmodern Age (Štěstí postmoderní doby) si ale fanoušci museli počkat skoro čtyři roky. Tak, jak je u nich zvykem, i novinku ozdobila účast hvězdných hostů v čele s písničkářkou Joan Baezovou. V rozhovoru pro TÝDEN jménem kapely mluví zpěvák Matěj Ruppert a baskytarista Pavel Mrázek, a prozrazují okolnosti jeho vzniku.
Jako první klip jste udělali překvapivě písničku Midlife Punk's Dilemma o partě stárnoucích punkáčů, kteří ukradnou Svatováclavskou korunu a udělají si z ní anarchistické odznaky... Kdo s tím nápadem přišel?
Pavel Mrázek: Napadlo nás to v autě. Původně jsme mysleli na nějaké stárnoucí skinheady nebo terroristy, kteří jezdí na vozíku, a když se pokusí dát někomu pěstí, tak si zlomí ruku. A Romana pak napadlo tam mít punkáče a obsadit Petra Hoška a další punkové legendy. Ta písnička je ironická: "Až budem starší, budem radikálnější," což je nesmysl, protože každý naopak s věkem pohodlní a dělá víc kompromisů. Nakonec je z toho dojemný, sentimentální klip pro nás pamětníky, kteří si pamatujeme Honzu Peterku a začátky punku u nás.
Ještě než album vyšlo, objevila se kauza s cenzurou, kdy distribuční síti iTunes obal s useknutou hlavou připadal příliš násilný. Jak jste na to reagovali?
Matěj Ruppert: Teď už mi to přijde jako velmi legrační. Ale když jsem to slyšel poprvé, tak jsem si jen řekl "Proboha, co tohle zase je?" V dnešní době, kdy jsou internet i televize plné nepokryté sexuality, kdy mladé zpěvačky bývají oblečené velmi spoře, a vše je podřízeno tomu, aby to útočilo na peněženku teenagerů, je něco podobného úplná malichernost.
Jasnou hitovkou alba je The Ferry Tale, která zde má i svůj remix od holandského producentského tria Kraak & Smaak. Jak k němu došlo?
Matěj Ruppert: Roman Holý má Kraak & Smaak hodně rád, sleduje je několik let, a nakazil tím i ostatní. A když jsme s nimi hráli, dopadlo to mohutným večírkem. Zřejmě jsme jim taky padli do oka, takže nám pak udělali remix. Máme rádi, co dělají.
* V čem se skrývá štěstí z názvu nového alba?
* Proč si dnes nesvobodu lidé způsobují sami?
* Jak je těžké na album získat zahraničního hosta a kolik to stojí?
* Jak hostování Joan Baezové ovlivnilo novou desku?
* Co jsou to Ghettoblastery a proč je má kapela ráda?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 18. března 2013.