Muzeum hudby získalo jeden z prvních klavírů Petrof

Kultura
16. 4. 2014 10:35
Firma Petrof slaví letos 150. výročí (ilustrační foto).
Firma Petrof slaví letos 150. výročí (ilustrační foto).

České muzeum hudby získalo do své sbírky cenný starožitný klavír Petrof vyrobený v roce 1875. O jeden z prvních nástrojů této značky vyrobený v tuzemsku měla pro své muzeum zájem i královéhradecká továrna, která letos slaví 150. výročí. Ze zákona však byl přednostně nabídnut instituci, která patří k organizačním složkám státu.

Hudební nástroj na České muzeum hudby, jehož zřizovatelem je Národní muzeum, bezúplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho pracoviště v Táboře ho získalo na základě rozhodnutí tamního okresního soudu jako pozůstalost po člověku, který neměl žádného dědice. Ministerstvo kultury, pod které Národní muzeum jako příspěvková organizace spadá, převod doporučilo.

Nástroj je cenný rovněž tím, že není nijak výrazně poškozen. "Podle odborného posudku znalce je klavír ve velmi dobrém stavu, kompletní a bez zjevných poškození, s nepopraskanou rezonanční deskou, bez závažných poškození skříně a je opatřen vídeňskou mechanikou," uvedl úřad v tiskové zprávě. Nástroj nyní čeká zrestaurování a pak umístěn ve sbírkách Českého muzea hudby v pražské Karmelitské ulici.

Společnost Petrof, která dodává nástroje do desítek zemí, navštíví prezident Miloš Zeman. Firma ročně prodává na 1500 pianin a klavírů asi do 60 zemí. Její roční tržby se pohybují kolem 220 milionů korun a pracuje zde asi 220 lidí. Firmu založil v roce 1864 Antonín Petrof. Podnik pořád zůstává rodinným, protože většinovou majitelkou firmy je Zuzana Ceralová Petrofová.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ