Na Hradě zahraje na cello Obamův poradce Yo-Yo Ma

Kultura
15. 4. 2014 07:09
Yo-Yo Ma patří k nejznámějším cellistům.
Yo-Yo Ma patří k nejznámějším cellistům.

Držitel šestnácti cen Grammy, velvyslanec OSN, poradce prezidenta Baracka Obamy a zároveň skvělý violoncellista Yo-Yo Ma vystoupí po dlouhých 21 letech v Praze. Mnohostranně působící Yo-Yo Ma vzdělává mladé hudebníky, hraje v prestižních koncertních sálech, na inauguraci amerických prezidentů i uprostřed obchodního centra. V Praze vystoupí 27. dubna na Jarním gala pro Struny podzimu ve Španělském sále Pražského hradu.

Yo-Yo Ma na exkluzivním večeru Strun podzimu vystoupí po boku své dvorní pianistky Kathryn Stottové. Společně přednesou skladby Igora Stravinského, Heitora Villa-Lobose, Astora Piazzolly, Manuela de Fally i Antonína Dvořáka, kterého Yo-Yo Ma zařadil na program speciálně pro tuto událost. "My jsme v Americe Dvořákovi skutečně tak vděční! Za to, jaký velký otisk své osobnosti a své hudební filozofie tu zanechal a co pro americkou hudbu vytvořil v celé její historii, přestože tu byl v podstatě tak krátce. Vždyť si uvědomte, že Dvořákovi studenti později vyučovali mimo jiné takové osobnosti, jako byli George Gershwin, Duke Ellington a Eric Copland..." vyznává se Yo-Yo Ma z obdivu ke skladateli v rozhovoru pro časopis Harmonie.

Yo-Yo Ma spolupracoval například s Bobbym McFerrinem, Leonardem Bernsteinem nebo Rudolfem Firkušným. Jeho projekt Silk Road Ensemble sdružuje špičkové hudebníky z mnoha kultur. Vystoupil před osmi americkými prezidenty, věnuje se vzdělávání mladých umělců a propagaci hudby, působí jako poradce prezidenta Obamy. "Hudba spojuje lidi. A právě hudební festivaly jsou mírumilovnou cestou, jak svést lidi dohromady. Víte, dnes je vše komplikovanější, každý je dnes více a více zaměstnán. A právě festivaly se svým pojetím snaží udělat prostor k oslavě hudby. Přinášejí určitý ohraničený čas, kdy se něčemu věnujeme a soustředíme se, poznáváme nové...," vysvětluje Yo-Yo Ma.

Zpěvák Sting a violoncellista Yo-Yo Ma na Rice Ecclesově stadionu v Salt Lake City (2002).Ma je také velvyslancem míru OSN i členem prezidentova výboru pro umění a humanitní záležitosti. "Myslím, že hudba je součástí všech podnětů, které nás dokážou přimět snít a různé zážitky i místa si lépe pamatovat. Netvrdím, že hudba může zajistit mír nebo nás přímo vyléčit. Co je ale podstatné, dává nám v životě smysl. Mnoho věcí můžeme měřit na politické nebo ekonomické hodnoty, ale nemůžeme změřit význam hudby v našem životě..."

V roce 2009 vydala společnost Sony Classical box s kolekcí nahrávek shrnujících třicet let kariéry slavného cellisty ve stáji této značky, která obsahuje neuvěřitelných devadesát CD.

Autor: - red -Foto: ČTK , archiv , ČTK/AP/Thompson Elaine

Další čtení

V Liberci začíná Anifilm

Kultura
6. 5. 2025
Obrázek: Antonio Salieri, Joseph Willibrord Mähler. Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo.

Zájem o "kouzelné tóny" Salieriho hudby oživila až fáma o vraždě Mozarta

Kultura
5. 5. 2025

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ