Den před začátkem festivalu Colours of Ostrava se v Česku uskuteční ojedinělá akce Czech Music Crossroads. Jde o první akci tohoto druhu u nás, kde se vybrané české kapely a hudebníci představí zahraničním promotérům, novinářům a producentům. Vystoupí například Beaty Bocek, Bezobratři, Clarinet Factory, Čankišou či kapela DVA. Koncerty doplní prezentace a diskuse o historii současné české a východoevropské hudby. Dopolední diskuse i večerní koncerty jsou určeny nejen zahraničním a domácím odborníkům, ale i veřejnosti.
"Cílem Czech Music Crossroads je především prezentace kvalitní a přesahové domácí hudby na scéně rocku, avantgardy, jazzu, folku a world music před zahraničními odborníky. A tím pomoci její následné širší propagaci a vývozu," říká ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Organizátoři zejména chtějí představit Česko jako křižovatku hudebních stylů. Účast již přislíbila řada významných hostů ze zahraničí. "Důvěra a zájem vystupujících nás velmi těší. Proto jsme se maximálně snažili, aby jejich prezentace proběhla na nejvyšší úrovni. A určitě všichni společně najdeme možnosti, jak kapelám usnadnit výjezd do zahraničí," dodává za organizátory Jiří Moravčík.
Večerním koncertům budou předcházet dopolední prezentace a diskuse. V nich se bude hovořit o postavení české a moravské hudby v Evropě, současné středoevropské rockové, jazzové a alternativní hudbě či o vztahu české alternativní scény a současných událostí na Ukrajině. Mezi prezentujícími se představí publicisté Petr Dorůžka, Jiří Plocek, Aleš Opekar, vydavatel Petr Ostrouchov, hudebník Josef Ostřanský, Dagmar Ostřanská a dokumentarista Keith Jones.
Showcasovou konferenci Czech Music Crossroads pořádá festival Colours of Ostrava s finanční podporou Ministerstva kultury, které akci podporuje v rámci výročního programu Rok české hudby, a ve spolupráci s městem Ostrava a Moravskoslezským krajem. Více informací o registracích, vstupném a přesný program najdou zájemci na www.crossroads.colours.cz.
Zahraniční odborníci: |
Belgický hudební publicista, booking agent a umělecký ředitel neziskové organizace Muziekpublique Peter Van Rompaey. Respektovaný britský hudební publicista a textař Ivy Bittové Ken Hunt. Americká novinářka, producentka, výtvarnice, filmařka, bývalá hudební ředitelka televizní stanice TV Link Michal Shapirová. Polský promotér Mateusz Dobrowolski, kanadský překladatel Škovreckého, Hrabala a vydavatel The Plastic People of the Universe, kdysi vyhoštěný z husákovského Československa, Paul Wilson. Programová ředitelka festivalu Sziget Fruzsina Szépová. Polská programová ředitelka festivalu Ethno Port Poznaň Bożena Szotová. Brazilský hudebník, skladatel, producent Benjamim Taubkin. Polská novinářka, booking agentka a programová ředitelka festivalů The Cross-Culture Warsaw Festival a Ethno Jazz Festival Marta Doboszová. Zkušený britský producent na poli world music, zakládající ředitel veletrhu WOMEX Ben Mandelson. Ředitelka Helsinki Festivalu Minna Huuskonenová. Jeden z nejvýznamnějších italských hudebních novinářů Valerio Corzani. Jeden z nejvšestrannějších anglických hudebních kritiků Andrew Cronshaw. Ředitelka finského Global Music Centre Jaana-Maria Jukkarová. Ředitel londýnské agentury Serious David Jones. Kamerunský producent, booking agent a zakladatel a ředitel Africa Musics Market Luc Yatchokeu nebo francouzská organizační ředitelka a dramaturgyně festivalu Musiques Métisses d'Angoulême Véronique Appelová a další. |