Osud písničkářství a kalná síla reality

Kultura
18. 9. 2011 14:00
Hudební tipy
Hudební tipy

Nůžky mezi tím, co si představuje jako zajímavou hudbu mladá a starší generace, se povážlivě rozevírají. Zatímco pro ty mladší je slovo trend diktátem, pro ty starší je to naopak často jen zdroj opovržení a znak pózy a autorské impotence. Vzniká zbytečná bariéra. I proto budou dnešní dvě novinky mezi nahrávkami domácí scény spíš pro ty starší.

Vladimír Veit: Písničkář (Galén)
http://www.hutka.cz/veit/ukazky.html

Vladimír Veit je dnes bezesporu už klasikem mezi českými písničkáři. Dlouho se mi ale jevilo nespravedlivé a zůstávalo mi záhadou, proč je jeho popularita o tolik menší než pozice bývalých kolegů ze sdružení Šafrán: Hutky, Třešňáka či Merty i těch mladších, jako je Karel Plíhal. Pak mi to jednou "docvaklo": je prostě příliš romantický, důvěřivý, nepraktický a něžně poetický pro svět, kde jsou uctívaní ti, kteří vědí "jak na to". Pro svět, kde být "nepřizpůsobivý" znamená nadávku a kde schopnost dělat si něco po svém je na obtíž. 

Vladimír Merta a Vladimír Veit.To vše je samozřejmě cítit z jeho nového, už bůhvíkolikátého alba. Nechybí tu ani pro jeho písničky charakteristický sentiment, ani bohužel i občasný patos za hranou. Ale Veitovi-autorovi se tentokrát podařilo seskupit takovou porci písniček, ve které došlo k vzácné vyváženosti všech jeho podob, se kterou lze novinku bez přehánění přiřadit k tomu nejlepšímu, co kdy vytvořil. 

Ze začátku tomu ještě nic nenasvědčuje: úvodní titulní skladba dýchá sice sympatickou, ale přesto naivitou, v následné, sociálně-společensko-kritické  Lepší už to nebude dokonce zaznívá mravokárně povýšená poloha jednoduchých řešení a zjevná prvoplánovitost. Ale už s následující, Hutkovým textem opatřenou Velbloudi dochází k reflexi nadčasových témat a přirozené, nekřečovité poetice. A poprvé a zdaleka ne naposledy se tady objevuje výrazný vklad Vladimíra Merty, v jehož studiu se nahrávalo a který nejenže zastal producentský dohled, ale i pohostinskou účastí se Veitovi stal nečekaně silnou pomocí. 

Slovo písničkář zní tak obyčejně...Merta totiž na albu zastává stejnou roli, jakou kdysi výborně Veitovi posloužil Emil Pospíšil. Hudebně nepříliš složité a někdy až jednovrstevné melodie zpestřuje, doplňuje i důmyslně koloruje a úspěšně "rozbíjí" už v zárodku vkrádající se jednotvárnost. A právě pestrost je to, čím Veitova novinka nechává za sebou hned několik svých předchůdců. Ruku v ruce s ní jde totiž neurputnost říkat jen ty "velké" pravdy a také uvolněnost - a pak vznikají i tak výtečné skladby, jako je Dvacátá pátá hodina, ale i milé legrácky typu Zvrhlická. I díky nim se novinka Vladimíru Veitovi nadmíru povedla. A bylo by fajn, kdyby to ocenila i současná generace nepamětníků.

 

Ladě: Kalná (Indies Scope)
http://bandzone.cz/lade 

Ladě už existují přes šest let.Moravsko-slezská formace Ladě o sobě říká, že ideální je pro ni "publikum, pro které je silným zážitkem večer ve znamení ‚dark blues‘, ‚freak blues‘, nebo třeba ‚neurvalého šansonu‘". Což je charakteristika poměrně přesná: připojit lze i ty, kterým voní waitsovské chrapláky, hudební syrovost, a především k životu nepotřebují kopírování toho, co je zrovna trendy.

Poezii a zároveň sílu autentického hudebního projevu přináší i jejich druhé album. Jeho začátek je temný jak z Vláčilových filmů, později se do toho nějak vetře nálada ostravské hospody, kde se bouchá do stolu, objednává kořalka a nikoho nezajímá, jakou má příchozí značku bot; polohu surového neurvalství ovšem v tu nejméně čekanou chvíli střídají intimně křehká vyznání, jako je to ve vlastní variaci na Morgensterna Vleklé Lulula s až patafyzickými otázkami typu: "V kolika jsi jim líbala ty dásně?" 

Po debutu vydaném vlastním nákladem přichází dvojka u Indies.Ať drsně nebo dojemně, skladby vždy dýchají vnitřní energií, živočišností a tajemstvím. Nespokojují se s klouzáním po povrchu, ale drhnou, jako když hladíte hrubé, neohoblované prkno. Emoce, které se obejdou bez patosu. Je v tom cit, nebojácnost přiznat i slabší chvilku, a také na dnešní uspěchanou dobu až nezvykle nadstandardní muzikantství. A k tomu - ať už je zrovna poloha agresivní či ambientní - stále silný pocit, že tu o něco jde, obyčejnost není v plánu, a pro tuctové písničky je třeba zamířit jinam. 

Niterné písničkářství i rána mezi oči, jakou je třeba skladba Ze Sudet, s sebou asi sotva někdy přinesou širší popularitu a také potřebují zkušenějšího posluchače, takže spíš osloví ty starší, kteří mají něco za sebou. Setkání s Ladě je totiž osudové. Žádné "vystajlované" pozlátko, které po krátké době omrzí. Ale právě nahrávka sama je jasným důkazem, že si toho je originální parta v čele s charismatickým frontmanem Michaelem Kubesou plně vědoma. Teď už jen zbývá, aby si to uvědomili i ti ostatní.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ