K tradici legendárního amerického Woodstocku, jehož první ročník se uskutečnil v srpnu 1969, se hrdě hlásí o dvě desítky let mladší trutnovský hudební festival. "Kmen spiklenců", jak se účastníci a účinkující "východočeského Woodstocku" nazývají, spojují podobné názory a životní postoje, které charakterizuje především odpor ke komunismu a jeho projevům.
Historie nejstaršího českého open air festivalu se začala psát 4. září 1987, kdy jeho první neoficiální ročník rozehnala komunistická policie. Letos se Trutnoff Open Air Festival kvůli problémům s místem konání neuskutečnil, akce by podle pořadatelů měla pokračovat zřejmě v jiné podobě a na jiném místě v příštím roce.
Bývalý Trutnoff Open Air Festival se od podobných českých hudebních projektů lišil délkou své historie a také tím, že nebyl zaměřen výhradně na hudbu. Kromě různých neziskových organizací a hnutí Hare Krišna, které se na třídenní akci prezentovaly, se na pódiu každoročně pořádaly bohoslužby. Pravidlem bývalo, že mezi účinkujícími nemohli být hudebníci vedení v seznamech někdejší Státní bezpečnosti (StB) jako agenti a spolupracovníci, nevysvětlí-li věrohodně okolnosti, které mohly vést k jejich nařčení z údajné spolupráce.
Zahájení loňského ročníku předcházelo několik kontroverzí propíraných na sociálních sítích a následně i v médiích kvůli setkání zakladatele festivalu Martina Věcheta s někdejším komunistickým pohlavárem Miloušem Jakešem, jehož filmový záznam unikl na internet. Svoji účast na festivalu poté odřeklo několik interpretů. Věchet však prohlásil, že Jakeš se na přehlídce neobjeví.
K pravidelným účinkujícím na festivalu patřily české undergroundové skupiny The Plastic People of The Universe a Garage nebo současná stálice české hudební scény, skupina Monkey Business. Nadšeného přijetí od návštěvníků se zde však v minulosti dostalo i hudebním legendám šedesátých let Martě Kubišové, Evě Pilarové či Waldemaru Matuškovi. Loni na hlavní scéně vystoupil sedmnáctičlenný Orchestr Václava Hybše.
Od roku 1993 vystupovali na festivalu také zahraniční hosté. Trutnovskou atmosféru tak například v roce 2004 okusili heavymetaloví Motörhead, o šest let později kytaroví Manic Street Preachers, v roce 2011 publikum rozdivočel nestárnoucí punkový zpěvák Iggy Pop, loni si mohli zase návštěvníci vychutnat energické vystoupení britské kapely Skunk Anansie.
Trutnoff Open Air Festival býval od roku 1995 někomu nebo něčemu věnován. Například v roce 2001 byla tato akce věnována ekologii a v roce 2006 kladným literárním hrdinům - Rychlým šípům, Tomu Sawyerovi či Vinnetouovi, jehož představitel Pierre Brice dokonce festival sám o dva roky později navštívil a byl jmenován "náčelníkem spřáteleného kmene".
Festival se dlouhodobě konal v trutnovském přírodním areálu Na bojišti. Pořadatel festivalu Věchet vede dlouholeté spory s trutnovskou radnicí a na možnost ukončení pořádání festivalu v tomto areálu upozorňoval již v minulosti. Letos jej chtěl ve zmenšené podobě přesunout na 11 hektarů pronajatých luk nedaleko lokality Hrádeček, kam jezdil na chalupu prezident Václav Havel. Havel Trutnoff Open Air Festival navštěvoval a byl jeho příznivcem. Pokračovatel festivalu, jenž měl nést název Zahradní slavnost, se ale letos neuskutečnil. Festival podle Věcheta nešlo uspořádat za podmínek, které určil městys Mladé Buky na Trutnovsku. Hlavní problémem se stala hlavně vyhláška o nočním klidu, podle níž by hudební produkce měla skončit ve 22.00. "Dáváme pauzu. Necháváme odpočinout sobě, lidem a matce zemi. Neuvažujeme, že by pauza měla být více než roční. Již máme vyhlídnutá některá místa," uvedl k pořádání akce Věchet.
Již první ročník festivalu ve Volanově u Trutnova se odehrál za dramatických okolností. Tehdejší StB účastníky rozehnala a organizátory pozatýkala, hudební aparaturu se ale podařilo schovat právě u Havla na Hrádečku. Havel se také objevil hned na prvním polistopadovém festivalu jako čerstvě zvolený prezident v létě 1990. Organizátory festivalu podpořil i v lednu 2011, kdy jej dopisem starostovi města společně s dalšími patnácti signatáři navrhl na kulturní cenu města za rok 2010. "Byla to vlastně největší, až na pár výjimek nehrající hvězda festivalu," vzpomněl na Havla před několika lety Věchet.