Pocta dirigentu Kubelíkovi a 53 koncertů. Pražské jaro začíná

Kultura
12. 5. 2014 12:46
U hrobu Bedřicha Smetany začal v pondělí ráno festival Pražské jaro.
U hrobu Bedřicha Smetany začal v pondělí ráno festival Pražské jaro.

Pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském Slavíně dnes dopoledne otevřel 69. ročník Pražského jara. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí za účasti desítek přihlížejících milovníků hudby, studentů i turistů, uctili památku známého skladatele, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Také dnes zazní na slavnostním koncertu ve Smetanově síni Obecního domu v přednesu České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem.

Pořadatelé festivalu uctili také památku Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Rafaela Kubelíka. Právě tomuto dirigentovi bude u příležitosti stého výročí jeho narození dnešní koncert dedikován. Pietního aktu se zúčastnil i jeho syn Martin Kubelík. Muzikolog Petr Kadlec v projevu uvedl, že koncert České filharmonie s Rafaelem Kubelíkem v roce 1990 byl po jeho návratu do vlasti možná "nejsilnějším momentem Pražského jara". "Mou vlast často dirigoval a cyklus nahrál sedmkrát s předními orchestry světa. V jeho chápání hudby jako prostředku ke zlepšení lidstva byla Má vlast ideálním prostředkem v jeho boji za osvobození od jakékoliv formy totality," uvedl před časem Martin Kubelík.

U hrobu Bedřicha Smetany začal v pondělí ráno festival Pražské jaro.

V rámci pietní akce zazněla v podání Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy pod vedením sbormistra Jakuba Zichy Česká píseň Josefa Bohuslava Foerstera, Mať moja z cyklu Tři zpěvy Josefa Suka a Sirotek z cyklu Moravská krajina Antonína Tučapského. Úryvky z Vančurovy Markéty Lazarové přednesla Veronika Kubařová, která v této roli účinkuje v Městských divadlech pražských.

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast se na festivalu nehrála pouze v roce 1948, výjimkou jsou také roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena až druhý den festivalu.

Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

Na letošní ročník festivalu je připraveno celkem 53 koncertů. Akce potrvá do 3. června a představí více než pět desítek symfonických a komorních koncertů, klavírní a pěvecké recitály i operní představení. Kompletní program i informace o vstupenkách jsou na www.festival.cz.

Autor: ČTK Foto: archiv , Michal Doležal

Další čtení

Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025
Majáles odstartoval a lidé se bavili

Začal tradiční brněnský majáles. S hudbou, alegorickými vozy i formulí

Kultura
12. 5. 2025
Západočeská galerie v Plzni představila mimořádný dar, který jí odkázala Christine Sekal, vdova po jednom z nejvýznamnějších umělců druhé poloviny 20. století Zbyňku Sekalovi, 12. května 2025, Plzeň. Galerie tak získala reliéfy, sochy, plastiky a další práce v celkové hodnotě několika desítek milionů korun.

Dílo sochaře Sekala dostala darem galerie v Plzni. Má cenu desítek milionů

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ